Dziwna konstrukcja zastanawia mieszkańców Mokotowa. Czemu ma służyć?

Autor Aleksandra Olbryt - 25 Października 2020
inwestycjaŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Konstrukcja, która powstała na skrzyżowaniu ulicy Sobieskiego i alei Sikorskiego, to część inwestycji MPWiK, będąca fragmentem "tymczasowego by-passu" umożliwiającego transport ścieków na czas prowadzonej modernizacji ponad czterokilometrowego odcinka kolektora sanitarnego przy ul. Bacha, al. Sikorskiego i al. Witosa.

Element nowej inwestycji w formie "by-passu" wyrósł nad głowami mieszkańców

Konstrukcja przy skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Sikorskiego rośnie od paru dni i jest jednym z elementów inwestycji MPWiK, wykonywanej przez konsorcjum firm Blejkan S.A. i Aquaren Sp. z o.o. Całość opiewa na 47,3 mln zł. Tajemnicza "rura" nad głowami mieszkańców Mokotowa pojawiła się w tym tygodniu. Mijają ją także mieszkańcy Wilanowa przejeżdżający tamtędy w stronę centrum miasta. Wielu zadaje pytanie: "Co tu powstaje?"

Gazeta Wyborcza: powtórka sprzed dwóch miesięcy

Jak podaje Wyborcza Warszawa, przed dwoma miesiącami czytelnicy poinformowali redakcję o podobnej konstrukcji kilkaset metrów dalej. - Stoi tam ni to brama, ni to łuk triumfalny, czyli rusztowanie tworzące podstawę, na której opierają się grube rury. Rury leżą też wzdłuż al. Sikorskiego. Czy moglibyście przybliżyć mieszkańcom Mokotowa cel takiej konstrukcji (jej przeznaczenie) oraz perspektywę jej trwania? Może ma to związek z wiecznie cuchnącym kanalizacją miejscem znajdującym się w pobliżu? - zapytał Wyborczą Marek Kubacki.

By-pass transportujący ścieki

Okazuje się, że obie konstrukcje są fragmentem "tymczasowego by-passu", który umożliwia transport ścieków na czas prowadzonej przez MPWiK inwestycji polegającej na modernizacji ponad czterokilometrowego odcinka kolektora sanitarnego przy ul. Bacha, al. Sikorskiego i al. Witosa. - W trosce o komfort okolicznych mieszkańców, jak również ich bezpieczeństwo, zadbano, by instalacja została ułożona przede wszystkim w pasie zieleni. W miejscach, gdzie by-pass przecina ciągi piesze i rowerowe, zbudowano specjalne pomosty - wyjaśnia Gazecie Wyborczej rzeczniczka MPWiK w Warszawie, Marta Pytkowska.

Remont kolektora bardzo ważną inwestycją

Jak podaje Wyborcza, modernizowany kolektor jest kluczowym elementem układu odbioru ścieków z południowych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy. Jego remont ma polegać na uszczelnieniu i wzmocnieniu ścian ukrytego w ziemi kanału za pomocą montowanych w jego wnętrzu paneli z żywicy poliestrowej.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News