Już jutro w całej Warszawie. Zacznie się po zmroku

Autor Julian Bakuła - 30 Listopada 2020
Dotarliśmy do informacji na temat niezwykłej akcji w Warszawie.Źródło: Pixabay

Już jutro wieczorem na budynkach w całej Warszawie pojawią się czerwone kokardki. Akcja ma na celu okazanie solidarności osobom żyjącym z HIV lub chorującym na AIDS oraz pogłębianie świadomości i upowszechnianie wiedzy na temat dostępnych terapii i leków.

Samochodu nie da się rozpoznać, dwie osoby nie żyją. Tragiczny finał zderzenia z pojazdem ciężarowymSamochodu nie da się rozpoznać, dwie osoby nie żyją. Tragiczny finał zderzenia z pojazdem ciężarowymCzytaj dalej

Mamy informacje na temat niezwykłej akcji

We wtorek (01.12.) na wielu budynkach w całej Warszawie pojawią się iluminowane czerwone kokardki z hasłem "Razem przeciw HIV". Jak podaje rp.pl, tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, a kokardki mają stanowić wyraz solidarności z osobami żyjącymi z HIV lub chorującymi na AIDS.

Wtorkowa akcja ma również stanowić punkt kulminacyjny trwającej w 10 polskich miastach kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences mającej na celu uświadamianie społeczeństwa w kwestii dostępności leków i terapii dla osób żyjących z HIV.

HIV pozostaje realnym zagrożeniem

Chociaż szczególnie teraz - gdy uwaga większości społeczeństwa skupiona jest na pandemii COVID-19, a Polska mierzy się z drugą falą zachorowań i możliwością kwarantanny narodowej i na dodatek warszawskie szpitale wciąż potrzebują zaopatrzenia medycznego, by sprawnie działać - mogłoby się wydawać, że HIV przestał być realnym zagrożeniem, to jednak statystyki mówią co innego.

Problem narasta, a według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w roku 2019 odnotowano rekordową liczbę 1615 nowych wykrytych zakażeń wirusem HIV. O zakażeniu HIV codziennie dowiaduje się od 3 do 5 osób.

Teksty wybrane dla Ciebie:

HIV nie jest już wyrokiem śmierci

Chociaż setki Polaków wciąż zarażają się wirusem HIV, to jednak zakażenie od dawna nie jest już wyrokiem śmierci. Jak podaje rp.pl, dzięki rozpoczęciu systematycznej terapii ARV osoba z HIV może w ciągu 6 do 12 miesięcy osiągnąć poziom niewykrywalnej wiremii, stając się niezakaźną dla partnera czy partnerki.

Kluczowe dla ratowanie życia osób zakażonych HIV jest jednak wykonywanie testów, których wciąż przeprowadza się w Polsce zbyt mało. "Poziom wiedzy o HIV wśród Polaków jest zatrważająco niski. Ponad połowa z nas nie zna dróg zakażenia. 40% nie wie, gdzie można zrobić test w kierunku HIV. Często nawet osoby związane z ochroną zdrowia nie mają wystarczającej wiedzy o tym wirusie" - tłumaczy Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Mężczyzna wystawił pralkę na sprzedaż. Wystarczył jeden komentarz sąsiadów, zaczęła się awanturaMężczyzna wystawił pralkę na sprzedaż. Wystarczył jeden komentarz sąsiadów, zaczęła się awanturaCzytaj dalej

Jak wziąć udział w kampanii?

Z okazji Światowej Dnia AIDS 1 grudnia na warszawskich budynkach wyświetlona zostanie czerwona kokardka. Na budynku redakcji "Rzeczpospolitej" ma ona być widoczna od 18:30 do 19:00. Jednak każdy z nas może na własną rękę i we własnym zakresie włączyć się do kampanii, uświadamiając innych odnośnie zagrożeń związanych z HIV oraz dostępnej pomocy.

- Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi - czytamy na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

GIS ostrzega przed salmonellą w kiełbasie. Natychmiast wezwij lekarza jeśli ją zjadłeś i źle się czujeszGIS ostrzega przed salmonellą w kiełbasie. Natychmiast wezwij lekarza jeśli ją zjadłeś i źle się czujeszCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News