Szumowski niespodziewanie zapowiedział zmianę. Chodzi o II turę wyborów prezydenckich. Co się zmieni?

Autor Karolina Kraushar - 2 Lipca 2020
SzumowskiŹródło: Kancelaria Premiera

W trakcie pierwszej tury wyborów z powodu rygoru sanitarnego tworzyły się ogromne kolejki do urn wyborczych. Pogoda była upalna, dlatego na zewnątrz było gorąco i bardzo duszno. W związku z tym Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski postanowił, że podczas głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się 12 lipca niektóre osoby będą miały pierwszeństwo i bez kolejki wejdą do lokali wyborczych.

Druga tura wyborów bez kolejek

Minister Zdrowia przekazał, że podczas drugiej tury wyborów prezydenckich, część obywateli nie będzie musiała stać w długich kolejkach do urn wyborczych. Pisaliśmy już o ogromnych kolejkach, jakie tworzyły się w Warszawie do lokali wyborczych podczas pierwszej tury wyborów. Kilkadziesiąt minut stania w pełnym słońcu przy tak wysokich temperaturach jakie obecnie panują w Polsce, może być niebezpieczne niektórych osób, na co zwrócił uwagę Szumowski.

Dzisiaj grzeje:
1. Wystarczyła chwila. Kobieta nie wie co się stało, zniknęła jej gotówka. Sprawą zajmuje się policja
2. Nowy sondaż przedwyborczy. Widać przetasowanie, Duda straci stołek?

Kto zagłosuje w drugiej turze bez stania w kolejce?

- Wiemy, że temperatura jest wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat trzech, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne - przekazał Łukasz Szumowski.

Rygor sanitarny podczas w lokalach wyborczych

Minister Zdrowia przekazał, że warunki reżimu sanitarnego będą takie samie jak podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich. Wszystkie osoby przebywające w lokalu wyborczym będą musiały mieć zasłonięte usta oraz nos, dodatkowo w lokalu będzie mogła przybywać w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 całej powierzchni pomieszczenia, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej. Co najmniej raz na godzinę przynajmniej przez 10 minut muszą być otwarte okna, aby przewietrzyć pomieszczenie. W tym czasie nie zostanie przerywane głosowanie i praca obwodowej komisji wyborczej. Osoby przebywające w lokalu będą musiały pamiętać również o zachowaniu bezpiecznej odległości tj. 1,5 metra.

Druga tura wyborów

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 12 lipca. O stanowisko prezydenta walczą: obecny prezydent Rzeczypospolitej, Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W weekend utrudnienia na warszawskich drogach. Będą zmiany w organizacji ruchuW weekend utrudnienia na warszawskich drogach. Będą zmiany w organizacji ruchuCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz ujawniła wysokość swej emerytury. Artystka może już tylko załamać ręce
  2. Polski gwiazdor wdał się w bójkę pod warszawskim klubem. Kiedy pokazał, jaką część ciała stracił, odebrało nam mowę (FOTO)
  3. Szumowski niespodziewanie zapowiedział zmianę. Chodzi o II turę wyborów prezydenckich. Co się zmieni?
  4. Jechali na pielgrzymkę. W autokarze wybuchł pożar
  5. W weekend utrudnienia na warszawskich drogach. Będą zmiany w organizacji ruchu
  6. Para młoda stała przy ołtarzu, gdy nagle cały kościół wybuchnął śmiechem. Powalające nagranie, patrzcie na świadka
Strażacy nie mogą uwierzyć. Bezczelna kradzież. Ktoś zabrał im spodniobutyStrażacy nie mogą uwierzyć. Bezczelna kradzież. Ktoś zabrał im spodniobutyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News