Odkryli lukę w aplikacji, jeździli hulajnogami za darmo. Firma nie odpuści, konsekwencje będą surowe

Autor Aleksandra Olbryt - 22 Września 2020
hulajnogaŹródło: Unsplash / Kelly Sikkema

Hulajnoga miejska zupełnie za darmo? Grupa nieletnich z Olsztyna udowodniła, że tak się nie da. Bo choć pozornie udało im się "przechytrzyć system", teraz czekają ich poważne konsekwencje. Właściciel Olsztyńskich Hulajnóg Miejskich grozi, że jeśli nie odzyska należności, sprawa trafi do sądu. Nastolatkowie mogą być dłużni firmie nawet 7,5 tysiąca złotych.

Hulajnoga "za friko"? Tak to nie działa

Hulajnoga udostępniona przez działającą na terenie Olsztyna komercyjną firmę kosztuje użytkowników 2,49 zł za start + 49 groszy za każdą przejechaną minutę. Grupa nastolatków wcale nie miała ochoty płacić za śmiganie po mieście - postanowiła więc wykorzystać lukę w systemie aplikacji, która umożliwiła im poruszanie się na jednośladach bez płacenia. Zdaniem właściciela, nieletni nie tylko oszukiwali, nie płacąc za przejazdy. Mieli dodatkowo eksploatować sprzęt niezgodnie z jego przeznaczeniem, na przykład "paląc gumę”, a następnie porzucając hulajnogi, gdy te się rozładowały i przesiadając się na kolejne.

Dzisiaj grzeje:
1. Dramat w parafii w Sokołowie Podlaskim. Młody ksiądz powiesił się na plebanii
2. Blisko 140 tys. Polaków ruszyło po dodatkowe wsparcie. Można dostać nawet 31,8 tys. zł
3. 14-letni Wiktor rzucił się pod metro. Matka chłopca przerwała milczenie. Historia wywołuje płacz i łzy

Wyjeździli naprawdę duże kwoty

- Jeździli po całym mieście. Od Jarot, przez Nagórki, po Plażę Miejską. Było ich co najmniej pięciu. Wykorzystując lukę w zabezpieczeniach, przejeździli ogromne dystanse. Kwoty należne za przejazdy każdego z nich wynoszą ponad półtora tysiąca złotych – powiedział Twojemu Kurierowi Olsztyńskiemu właściciel start-up'u OHM. – Wysłaliśmy maile z prośbą o uregulowanie należności za przejazdy. Niestety, zostały bez odpowiedzi, więc sprawa będzie musiała trafić do prokuratury - zagroził.

Jak oceniasz komunikację miejską w Warszawie?Jak oceniasz komunikację miejską w Warszawie?Czytaj dalej

Bob Marley na hulajnodze... w Olsztynie?!

- Założyli również kilka fałszywych kont. Hulajnogami „jeździł” m.in. Bob Marley, a ktoś inny użył maila walewasnakase@wp.pl - przekazał właściciel OHM. Poinformował także, że luka w zabezpieczeniach aplikacji została już załatana. Klienci, którzy przez kilka dni wykorzystywali hulajnogi z użyciem tej luki, muszą mieć świadomość, że dopuścili się oszustwa na kilka tysięcy złotych, co jest kwalifikowane jako przestępstwo w polskim prawie.

Albo zapłacą, albo zajmie się nimi sąd

Jak podaje TKO, informatykom z OHM-u udało się ustalić tożsamość osób, które dopuściły się oszustwa. Właściciel firmy wyszedł naprzeciw sprawcom i oferuje im możliwość zgłoszenia się do OHM-u i polubownego załatwienia sprawy. - Nie chcemy nikomu robić problemów, ale ponieśliśmy straty, za które ktoś musi zapłacić. Mogą sami się do nas zgłosić i uregulować kwotę. Jeżeli nie, to będziemy musieli załatwić to drogą sądową - podsumował.

Pociągi metra zmienią wygląd i kolor. Prace już ruszyły. Podobają wam się?Pociągi metra zmienią wygląd i kolor. Prace już ruszyły. Podobają wam się?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła ewakuacja, tysiące mieszkańców musi uciekać z domów. Zagrożenie życia w polskim mieście, służby wkroczyły do akcji
  2. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa
  3. Z ostatniej chwili: autobus staranował siedem samochodów. Ranne dziecko, ogromne utrudnienia
  4. Prognozy nie pozostawiają złudzeń, za chwilę będzie gorąco jak w środku lata. W Polskę uderzy zwrotnikowy żar
  5. Pilne: uczniowie jutro nie pójdą do szkoły. Dyrekcja przed chwilą potwierdziła. Zajęć w SP nr 5 w Ząbkach nie będzie
  6. Czeka nas najdłuższy weekend bez handlu? Tak, to prawda
Odbierasz telefon i tracisz pieniądze. Uwaga na numery telefonu, ataki mocno się nasiliłyOdbierasz telefon i tracisz pieniądze. Uwaga na numery telefonu, ataki mocno się nasiliłyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News