Tragiczna wiadomość z samego rana. Nie żyje legenda Solidarności. Polaków obudziła wieść o wielkiej stracie

Autor Mateusz Dolak - 15 Sierpnia 2020
Henryk Wujec nie żyjeŹródło: Piotr Molecki/East News

Smutna informacja obiegła Polskę i świat w sobotę nad ranem. Nie żyje Henryk Wujec - jedna z legend "Solidarności". Był byłym działaczem opozycji demokratycznej, członiem Komitetu Obrony Robotników, więźniem politycznym, wieloletnim posłem i doradcą byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. O śmierci Henryka Wujca poinformowała jego żona - Ludwika Wujec.

Henryk Wujec nie żyje

Henryk Wujec od miesięcy walczył z ciężką chorobą. Jak mówił w mediach jego przyjaciel, stan opozycjonisty przed śmiercią znacznie się pogorszył. - W czerwcu jeszcze nie było tak źle. Bardzo chciał wziąć udział w wyborach i nawet zdrowie pozwoliło mu na to, by poszedł oddać głos w pierwszej turze wyborów prezydenckich - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską przyjaciel Wujca. Dwa dni przed śmiercią Henryka Wujca bliscy zorganizowali mszę świętą w intencji jego powrotu do zdrowia.

Kim był Henryk Wujec?

Henryk Wujec, urodził się 25 grudnia 1940 r. Był jedną z legend opozycji demokratycznej w czasach komunizmu w Polsce. W 1976 r. zaangażował się w pomoc robotnikom Ursusa, którzy byli represjonowani za wydarzenia z czerwca tego samego roku. Wujec był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, w ramach swojej działalności organizował i redagował podziemne pismo "Robotnik". Był też jednym z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W roku 1980 dołączył do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Był członkiem krajowych i mazowieckich władz. Były opozycjonista był kilka razy internowany przez władze PRL. Henryk Wujec uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Zasiadał przy stole do spraw pluralizmu związkowego.

Polaków obudziła smutna wiadomość

Wieść o tym, że Henryk Wujec nie żyje poruszyła wielu Polaków. Na Twitterze płyną słowa wsparcia dla jego rodziny, a także wspomnienia o tym co zrobił dla Polski. - Odszedł od nas Henryk Wujec, legenda opozycji demokratycznej, największy przyjaciel społeczeństwa obywatelskiego. Wspierał w Radzie Społecznej przy RPO zarówno mnie jak i prof. Irenę Lipowicz. Towarzyszył w spotkaniach regionalnych. Człowiek niezastąpiony. Tak bardzo żal - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

- Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu - dodała Janina Ochojska.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News