Nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz

Autor Julian Bakuła - 16 Listopada 2020
Zdjęcie zrobione podczas tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę w Krakowie.Źródło: Wikimedia Commons, Piotr Drabik, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Nie żyje kardynał Henryk Gulbinowicz. Kardynał zmarł dziś przed południem w wieku 97 lat. W ostatnich dniach Henryk Gulbinowicz przebywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Według lekarzy był w ciężkim stanie. Tymczasem nie milkną echa wysuwanych pod adresem duchownego zarzutów.

Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?Czytaj dalej

Nie żyje Henryk Gulbinowicz

"Dzisiaj przed południem w wieku 97 lat zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz" - poinformowała w poniedziałek (16.11.) Konferencja Episkopatu Polski. Oficjalny komunikat archidiecezji wrocławskiej, w której kardynał Henryk Gulbinowicz był arcybiskupem, ma się pojawić po południu.

Jak podaje Interia, w ostatnich dniach kardynał przebywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu i pozostawał w ciężkim stanie. Póki co nie jest jednak znana przyczyna śmierci duchownego.

Kardynał Henryk Gulbinowicz

Urodzony 17 października 1923 roku w Szukiszkach (okrąg wileński) kardynał Henryk Gulbinowicz był jedną z najbardziej wpływowych postaci polskiego kościoła. W roku 1950 przyjął święcenia kapłańskie, a w roku 1975 został mianowany Arcybiskupem Metropolitą Wrocławskim.

Według portalu tvn24.pl od lat 70. Henryk Gulbinowicz był przed Watykanem odpowiedzialny za sprawy kościoła katolickiego na terenie całego Związku Radzieckiego. W okresie PRL postrzegany miał być jako "antykomunistyczny jastrząb" stojący stanowczo po stronie opozycji. W czasie stanu wojennego przyczynił się do wypuszczenia wielu internowanych. Zarazem według Rafała Łatki Henryk Gulbinowicz był przez 16 lat kontaktem operacyjnym SB.

Dzisiaj grzeje:
1.Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
2. O lockdownie dowiemy się w wigilię? Minister Zdrowia wygadał się ws. wyjazdów w Święta
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Zarzuty pod adresem Henryka Gulbinowicza

W ubiegłym roku nagłośnione zostały wysuwane pod adresem kardynała Henryka Gulbinowicza zarzuty. Jak podaje tvn24.pl, duchowny miał 30 lat temu molestować 15-latka oraz poręczyć za księdza pedofila.

Według portalu radiorodzina.pl w związku z tymi zarzutami Stolica Apostolska nałożyła na niego sankcje dyscyplinarne, zakazując mu uczestniczenia w celebracjach i spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich, pozbawiając go prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze oraz pochówku w katedrze. Nakazano mu także wpłatę darowizny na rzecz powołanej przez KEP Fundacji Świętego Józefa mającej wspierać ofiary nadużyć seksualnych.

"Tylko nie mów nikomu"

Sprawa nadużyć seksualnych, jakich miał się dopuścić kardynał Henryk Gulbinowicz, została w ubiegłym roku nagłośniona m.in. za sprawą filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" w reżyserii Tomasza Sekielskiego.

Według portalu onet.pl Henryk Gulbinowicz miał wiedzieć o pedofilskich skłonnościach księdza Pawła Kani, u którego w 2005 roku policja znalazła dziecięcą pornografię. Kania uniknął aresztu dzięki poręczeniu kardynała.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Synoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenieSynoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Amerykańska firma ogłasza, że stworzyła szczepionkę na COVID-19. Ma mieć blisko 95 proc. skuteczności
  2. Niemal zatrzymał się, aby obejrzeć wypadek. Wjechał w niego kierowca niesprawnego auta - Wideo z drona
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Mamy potwierdzenie, zacznie się już w środę, dokładnie o 18:00. Całkowity paraliż, ogromne utrudnienia
  7. Biedronka przedłuża hitową akcję. Do zdobycia nagrody warte nawet 3 tys. zł, czas tylko do soboty

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News