Handel w niedzielę wróci? Podjęto pierwsze kroki, jest oświadczenie związków

Autor Julian Bakuła - 20 Maja 2020
Handel w niedzielęŹródło: Pixabay

Rada Dialogu Społecznego postuluje przywrócenie niedziel handlowych do końca roku. Związki zawodowe nie podchodzą do tego pomysłu z entuzjazmem. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Handel w kryzysie

Dalsze obowiązywanie wprowadzonego w 2018 roku zakazu handlu w niedziele stoi pod znakiem zapytania. Kryzys gospodarczy, jaki przyniósł ze sobą koronawirus, skłania niektórych do kwestionowania sensowności niedziel wolnych od handlu w czasie, gdy wiele osób traci stanowiska i miejsc pracy zaczyna brakować. Związkowcy podchodzą jednak sceptycznie do postulatów zniesienia zakazu, wskazując na nadmierną eksploatację pracowników "niedzielnych" - i stawiają warunki.

Dzisiaj grzeje:
1. "Uczestnik strajku przedsiębiorców nie żyje"? Policja zabrała głos w sprawie
2. Minister zdrowia ostrzega, że niewykluczone jest ponowne zamknięcie niektórych usług. Być może już w lipcu

Handel w niedzielę

Rada Dialogu Społecznego, czyli trójstronne forum komunikacji między pracownikami, pracodawcami i rządem, wyszła z pomysłem zawieszenia zakazu handlu w niedziele do końca roku. Łukasz Bernatowicz, wiceprzewodniczący Rady, motywuje ten krok koniecznością ratowania handlu. - W związku z wprowadzonym przez rząd reżimem sanitarnym i obawą ludzi co do robienia zakupów w centrach handlowych wkrótce posypią się bankructwa. A wraz z nimi zwolnienia z pracy. - przytacza jego słowa portal money.pl. Rada proponuje przy tym, by pracownicy uzyskali gwarancję dwóch wolnych niedziel w ciągu miesiąca. Także przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wystosowali do premiera Morawieckiego list w tej sprawie, apelując o podjęcie działań stymulujących produkcję i handel.

Fałszywe testy na koronawirusa. 22-latek zatrzymany, policja zablokowała ogłoszenieFałszywe testy na koronawirusa. 22-latek zatrzymany, policja zablokowała ogłoszenieCzytaj dalej

Związkowcy

Związki zawodowe ochładzają zapał przedsiębiorców i rządu, wprost wyrażając sprzeciw wobec wysuniętych propozycji lub uzależniając swoje poparcie od spełnienia konkretnych warunków. "Solidarność" nie zgadza się na zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Jarosław Lange, zastępca przewodniczącego "Solidarności", upomina się o grupy najbardziej eksploatowane. - W niedzielę mogą pracować przedsiębiorcy, właściciele sklepów czy salonów fryzjerskich, ale nie pracownicy - cytuje jego słowa polsatnews.pl. Andrzej Radzikowski, reprezentujący OPZZ, wypowiada się w tej kwestii mniej stanowczo, nie przekreślając pomysłu przywrócenia niedziel handlowych, ale oczekując gwarancji socjalnych dla pracowników, których dotyczyłyby te zmiany. Z kolei Związkowa Alternatywa (ZA) jest skłonna przystać na handel w niedziele, o ile pracownicy będą wtedy opłacani 2,5 raza lepiej, niż w dni powszednie. "Uważamy, że w zamian za utratę dnia wolnego od pracy powinni mieć godny ekwiwalent płacowy" - czytamy w oświadczeniu ZA.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielkie zmiany w 500 plus? Padła konkretna propozycja, znamy szczegóły
  2. Piotr Żyła nie zarabia wyłącznie na skokach narciarskich. Dochodowy biznes pomogła mu rozkręcić Justyna Żyła
  3. Policja tłumaczy się z mandatów po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Mamy oświadczenie
  4. Jackowski przewidział tajemniczą kobietę. Jak wpłynie na losy Warszawy?
  5. Wzruszający pogrzeb znanego aktora. Nie było mszy, ani księdza
  6. Skandal w Radiu Zet, miał być wywiad z Latkowskim. Beata Lubecka nagle wyszła ze studia
Poważne zderzenie na S8. Peugeot przewrócił się na bok, skoda kompletnie rozbitaPoważne zderzenie na S8. Peugeot przewrócił się na bok, skoda kompletnie rozbitaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News