Pilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkół

Autor Aleksandra Olbryt - 28 Lipca 2020
GISŹródło: Pixabay (autor: klimkin)

GIS poinformował, że wrześniowy powrót uczniów do szkół powinien być raczej bezbolesny. Jak czytamy na stronie RMF24, nie będzie masowego mierzenia temperatury przed wejściem. W wytycznych nie ma także mowy o obowiązku noszenia maseczek i rękawiczek przez wszystkich uczniów w czasie lekcji ani o pojedynczych ławkach. Tak wyglądają wstępne założenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego w kwestii wyczekiwanego powrotu uczniów do szkół.

GIS zaskoczył wytycznymi. Decyzja ws. powrotu do szkół jeszcze nie zapadła

Ostateczną decyzję w sprawie wrześniowego powrotu do szkół poznamy prawdopodobnie na dwa tygodnie przed 1 września. Na razie Główny Inspektor Sanitarny wydał wstępne założenia dotyczące ewentualnej nauki w szkole. Wśród wytycznych znajduje się częste mycie rąk, wietrzenie sal po każdych zajęciach i więcej lekcji na świeżym powietrzu. Mimo przewidywań nie będzie masowego mierzenia temperatury przed wejściem, maseczek i rękawiczek dla wszystkich uczniów w czasie lekcji czy pojedynczych ławek. Maseczki ochronne będą wymagane w momencie, gdy w jednym pomieszczeniu będzie gromadziła się większa liczba uczniów, a więc na przykład podczas apeli.

Dzisiaj grzeje:
1. Tragiczny wypadek był jak wyrok, paraliż objął znaczną część ciała. Marcin Prokop zdecydował się ruszyć z pomocą
2. Koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka uczestników mszy
3. Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach

Gorąca linia z rodzicami

RMF zacytował słowa rzecznika GIS Jan Bondara, który mówił o wdrożeniu procedur szybkiego powiadamiania rodziców/opiekunów o ewentualnej infekcji dziecka. Uczeń, który przechodzi infekcję, ma zostać odizolowany od reszty grupy w oczekiwaniu na odebranie przez rodziców. - Powinna być gorąca linia z każdym rodzicem - mówił dalej Bondar. Gdyby okazało się, że dziecko jest zakażone koronawirusem, do akcji miałby wkroczyć powiatowy inspektor sanitarny. Wówczas do jego kompetencji będzie, w porozumieniu z dyrektorem placówki, podjęcie decyzji o ewentualnym zamknięciu szkoły i ponownym przejściu na system nauczania zdalnego.

GIS: Musimy chronić starszych nauczycieli

Specjalnej ochronie w ramach odgórnych regulacji mają podlegać starsi nauczyciele i pracownicy administracji. Według najświeższych danych blisko 1/3 polskich nauczycieli to osoby po 50. roku życia. Starsi nauczyciele będą zwolnieni z prowadzenia zajęć, które wiążą się z częstym kontaktem z dużą liczbą dzieci. Nie będą musieli więc prowadzić zajęć świetlicowych ani pełnić dyżurów na korytarzach w trakcie przerw. Będzie ich za to obowiązywało noszenie maseczek i rękawiczek.

Tragiczny finał interwencji policji. Nie żyje 34-letni mężczyznaTragiczny finał interwencji policji. Nie żyje 34-letni mężczyznaCzytaj dalej

Praca zdalna? GIS jest na tak!

Koniec z przychodzeniem do szkoły z przeziębieniem, każda infekcja musi być przechorowana w domu - podkreślał w rozmowie na antenie Radia RMF FM rzecznik GIS Jan Bondar. - To co jest nagminne, co było nagminne w poprzednich latach, to to, że ludzie z infekcją szli do pracy czy do szkoły. To będzie element najtrudniejszy - zaznacza. Jednocześnie GIS wskazuje, że część pracowników szkół, np. osoby pracujące w administracji, będzie zachęcana do pracy zdalnej.

Nie ma niczego "na pewno"

- Bardzo chciałbym, żeby tak się stało, żeby młodzież od 1 września zaczęła uczęszczać do szkół - powiedział wiceszef resortu zdrowia, Waldemar Kraska w audycji "Rozmowa w samo południe" w poniedziałek na antenie RMF FM Zaznaczył, że na chwilę obecną ministerstwo nie widzi przeciwwskazań dla tego powrotu, a wręcz go rekomenduje. Podkreślił przy tym, że "w medycynie nie ma rzeczy "na pewno". Nie należy się więc stuprocentowo nastawiać na wrześniowy powrót do nauczania w trybie "offline". Waldemar Kraska perorował: - To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dość dynamiczna. (...) Ta decyzja będzie podjęta już pod koniec sierpnia - tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego - tłumaczył. Dopytywany przez dziennikarza RMF, Marcina Zaborskiego, czy Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę scenariusz, w którym dzieci w szkołach będą uczyły się na zmianę, gość RMF FM stwierdził, że "jest to jakieś rozwiązanie, aczkolwiek to są rozwiązania techniczne, które będą rozważane także razem z GIS". Dodał, że opinia Głównego Inspektora Sanitarnego będzie w jego ocenie bardzo ważna i wiążąca.

Rafał Trzaskowski potwierdził spotkanie z Andrzejem Dudą. Padła konkretna dataRafał Trzaskowski potwierdził spotkanie z Andrzejem Dudą. Padła konkretna dataCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat Rafała z „Królowych życia”, okłamał wszystkich? Na jaw wyszła niewygodna prawda
  2. Trik naszych babć zmieni kompletnie smak Twojego rosołu na kurczaku. Wszyscy oniemieją z zachwytu, mało wie, jaki to sposób
  3. Kierowca TIR-a zdążył przekazać żonie, że ma zawał. Upuścił telefon, nim powiedział, w jakim jest kraju
  4. Smutna informacja obiegła media. Nie żyje legendarny muzyk zespołu Dżem
  5. Ogromny pożar samochodu, poparzoną kobietę znaleziono pod wiaduktem, nie żyje. Tragedia na S8
  6. Potężna ulewa na Mazowszu. Miejscowość dosłownie płynie, wszystko zalane
  7. Od uderzenia dzielą nas godziny. Wprowadzono pomarańczowy alert
Poruszające słowa siostry Kory. Zdradziła, kogo artystka zobaczyła przed śmierciąPoruszające słowa siostry Kory. Zdradziła, kogo artystka zobaczyła przed śmierciąCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News