GIS po raz kolejny zmienił wytyczne. Chodzi o powrót dzieci do przedszkoli i żłobków

Autor - 26 Sierpnia 2020
GIS ma nowe wytyczneŹródło: gov.pl

GIS opublikował przeciwepidemiczne wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Główny Inspektorat Sanitarny już czwarty raz zmienił zalecenia dla tych placówek.

GIS ma nowe wytyczne

GIS zaleca, aby dzieci oraz opiekunowie przebywali na stałe w wyznaczonej sali, z której powinny zostać wyniesione wszystkie przedmioty i sprzęty sprawiają trudności w skutecznej dezynfekcji. Pozostałe rzeczy znajdujące się w salach powinny zostać dokładnie umyte lub zdezynfekowane po użyciu. - Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami - czytamy w komunikacie GIS.

Dzisiaj grzeje:
1. Uważajcie na swoje dzieci. Przed chwilą wydano pilne ostrzeżenie. Skutki mogą być tragiczne
2. Jeszcze tylko podpis prezydenta i wjedzie nowa opłata. Wpływy będą ogromne

Obostrzenia w przedszkolach

Sale, w których będą przebywać dzieci, muszą być wietrzone przynajmniej raz na godzinę. Oczywiście jak w pozostałych miejscach publicznych również w placówkach obowiązuje zachowanie bezpiecznej odległości między każdą z osób. - Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu - zaznacza GIS. Dodatkowo rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego. - W przypadku posiadania innych termometrów, niż termometr bezdotykowy, konieczność jego dezynfekcji po każdym użyciu - podkreśla inspektorat.

Zasady higieny w przedszkolach

Przed wejściem do placówek każda osoba powinna mieć możliwość skorzystania z płynów do dezynfekcji rąk. Oprócz higieny osobistej GIS zwraca dużą uwagę na dezynfekcję przestrzeni. - Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji - podkreśla GIS.

Zachowanie bezpiecznej odległości

Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt, czyli mieszcząca od trzech do pięciu dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2. - W przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2 - informuje GIS.

Nagła decyzja Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o niepokojące doniesienia z BiałorusiNagła decyzja Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o niepokojące doniesienia z BiałorusiCzytaj dalej

Stołówka według zaleceń GIS

Inspektor podkreśla, że podczas przygotowywania posiłków należy zachować szczególną ostrożność oraz w miarę możliwości bezpieczną odległość między stanowiskami pracy, a jeśli to niemożliwe, środki ochrony osobistej. - Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza lub je wyparzać - czytamy w komunikacie GIS.

Co zrobić w przypadku zakażenia?

GIS informuje jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusa u personelu. - W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną - instruuje GIS. Miejsce, gdzie przebywał pracownik, musi zostać zdezynfekowane, a w przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie placówki należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Tragiczny wypadek na torach, nie żyje człowiek. Ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów Kolei MazowieckichTragiczny wypadek na torach, nie żyje człowiek. Ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów Kolei MazowieckichCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podobnej wpadki w TVP Info jeszcze nie było. Widzowie nie mogli uwierzyć własnym oczom
  2. Wideo - Ktoś podrzucał opony na pole rolnika. Ten okrutnie się zemścił
  3. Koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka wiernych
  4. Zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony? Co sądzicie?
  5. Nowy "gang" w Biedronce, sklep rusza z kolejną akcją. Wielu klientów czekało na ten moment
  6. GIS ostrzega Polaków przed śmiertelną substancją. Ogromne niebezpieczeństwo
Jechał pod prąd, wbił się w rondo. Alkomat dawno nie pokazał takiego wynikuJechał pod prąd, wbił się w rondo. Alkomat dawno nie pokazał takiego wynikuCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News