Ważny komunikat GIS. Każdy powinien przestrzegać tych zaleceń, mogą uratować życie

Autor Alicja Guz - 9 Sierpnia 2020
GIS i Ministerstwo Zdrowia podpowiadają jak przetrwać upalne dniŹródło: Pixabay

GIS i Ministerstwo Zdrowia podpowiadają jak przetrwać upalne dni. Wysoka temperatura może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet stanowić zagrożenie dla życia. Oto kilka porad, co zrobić, by bezpiecznie przetrwać upały.

GIS ostrzega, upały niebezpieczne dla zdrowia

GIS i Ministerstwo Zdrowia przypominają, że wysoka temperatura może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet stanowić zagrożenie dla życia. W ramach kampanii "Bezpieczne wakacje - Przepis GIS" powstał poradnik, jak bezpiecznie przetrwać upały.

Dzisiaj grzeje:
1. Poważy wypadek na Mazowszu. Dwoje dzieci w szpitalu
2. Drakońska kara od UOKiK dla Biedronki. 115 mln zł za wprowadzanie klientów w błąd

Rady GIS - jak przetrwać upały?

GIS przedstawił kilka zasad, by bezpiecznie przetrwać upalne dni i nie narazić się na problemy zdrowotne. Przede wszystkim należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu. Jeśli nie ma takiej potrzeby, należy nie wychodzić z domu. W upalne dni należ pić dużo wody (najlepiej niegazowanej) i pamiętać o lekkich, regularnych posiłkach, by nie obciążać dodatkowo organizmu. Obowiązkowe jest również używanie kremów z filtrem UV, które chronią przed poparzeniem. Zawsze należy mieć również nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczny z filtrem. GIS radzi, by w upalne dni unikać wysiłku fizycznego, który może doprowadzić do odwodnienia, utraty minerałów, przegrzania organizmu lub nawet udaru cieplnego. Dodatkowo należy pamiętać by:

 • nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie (temperatura w nagrzanym aucie może sięgnąć nawet 60°C!)
 • unikać picia alkoholu, który odwadnia organizm
 • nosić jasną, lekką i przewiewną odzież, która wspomaga właściwą termoregulację

Dlaczego w upał najlepiej pić wodę?

W upalne dni często sięgamy po schłodzone, słodkie napoje, często gazowane. Zdaniem GIS podczas wysokich temperatur najlepiej organizm nawadniać wodą niegazowaną, którą należy pić często małymi porcjami. Dlaczego to właśnie woda jest najlepsza na upał? Z kilku ważny względów. Woda przede wszystkim:

 • buduje nasze ciało
 • reguluje temperaturę ciała
 • usuwa toksyny
 • korzystnie wpływa na naszą cerę
 • gasi pragnienie
 • poprawia trawienie
Planujesz wakacje? Do tych krajów na pewno nie polecisz, rząd podjął ważną decyzjęPlanujesz wakacje? Do tych krajów na pewno nie polecisz, rząd podjął ważną decyzjęCzytaj dalej

Wyczerpanie cieplne

Wysoka temperatura może doprowadzić m.in. do wyczerpania cieplnego i udaru cieplnego. Jak podaje GIS: Wyczerpanie cieplne - występuje, gdy po długim przebywaniu na słońcu w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Spada ciśnienie krwi, co powoduje uczucie silnego zmęczenie". Objawami wyczerpania cieplnego są: zwiększone pocenie się, brak sił, zimna, blada i wilgotna skóra, szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno, nudności lub wymioty, a także zasłabnięcia.

Udar cieplny

Upały mogą doprowadzić również do udaru cieplnego, który "powstaje wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem mamy do czynienia, gdy organizm ma utrudnione lub uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła". Objawami udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała (może przekroczyć 40 stopni Celsjusza), zaburzenia widzenia, zaczerwienienie twarzy, skóra gorąca i sucha/wilgotna, szybkie bicie serca, szybkie oddychanie, a także utrata przytomności.

IMGW ostrzega, burze nadciągają nad Mazowsze. Będzie gorąco i niebezpiecznieIMGW ostrzega, burze nadciągają nad Mazowsze. Będzie gorąco i niebezpiecznieCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Gwiazda serialu "M jak miłość" przeszła prawdziwy dramat. Gdy się dowiedziała, myślała, że usłyszała wyrok
 2. Wideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragedii
 3. Ważny komunikat GIS. Każdy powinien przestrzegać tych zaleceń, mogą uratować życie
 4. Niecodzienne widowisko na Wisłostradzie. Tego warszawiacy się nie spodziewali
 5. IMGW ostrzega, burze nadciągają nad Mazowsze. Będzie gorąco i niebezpiecznie
 6. Tragiczne informacje z ostatniej chwili. W nocy zmarł dziennikarz TVP i TVN
W szpitalu doszło do pomyłki. Przez ponad 30 lat wychowywali nie swoje dzieckoW szpitalu doszło do pomyłki. Przez ponad 30 lat wychowywali nie swoje dzieckoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News