Wiceminister powiedział co z kolejnym lockdownem. Następna branża może być zamknięta, decyzja zapadnie wkrótce

Autor Julian Bakuła - 3 Listopada 2020
Centrum Handlowe w WarszawieŹródło: Wikimedia Commons, Adrian Grycuk, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Według nieoficjalnych ustaleń portalu money.pl jutro lub pojutrze rząd może zadecydować o zamknięciu galerii handlowych. Kolejne obostrzenia miałyby wspomóc walkę z epidemią koronawirusa. Możliwość wprowadzenia restrykcji dla handlu sygnalizował wczoraj także wicepremier Jarosław Gowin. Przedsiębiorcy sprzeciwiają się temu pomysłowi, wskazując, że galerie handlowe przestrzegają obostrzeń sanitarnych i są miejscami bezpiecznymi. W Warszawie znajduje się kilka galerii, które objąłby zakaz.

Monitoring nagrał nożownika z Żabki. Policja właśnie opublikowała jego zdjęcie, jest poszukiwanyMonitoring nagrał nożownika z Żabki. Policja właśnie opublikowała jego zdjęcie, jest poszukiwanyCzytaj dalej

Rząd może zamknąć galerie handlowe

Jak udało się ustalić w dwóch źródłach portalowi money.pl, rząd rozważa wprowadzenie kolejnych obostrzeń w ramach walki z drugą falą epidemii koronawirusa w Polsce. Nowe restrykcje - zbliżone do tych znanych z wiosny - miałyby dotknąć handel. Byłaby to odpowiedź na kolejne wzrosty ilości zakażeń koronawirusem, których w ciągu ostatniej doby odnotowano w Polsce 19 364. Po raz kolejny pod względem ilości zakażeń przoduje Mazowsze z 2959 nowymi przypadkami.

Jeśli rząd zdecydowałby się na regionalizację obostrzeń, województwo mazowieckie byłoby niemal pewnym kandydatem do grupy objętych nimi rejonów kraju. Możliwe jednak, że zacieśnione restrykcje obejmą cały kraj. Niewykluczone, że już jutro lub pojutrze rząd zadecyduje o zamknięciu galerii handlowych. Taki krok zgadzałby się z wczorajszymi zapowiedziami wicepremiera Jarosława Gowina, który sygnalizował możliwość wprowadzenia obostrzeń dla handlu. Według money.pl rozmowy w tej kwestii trwają, a premier Morawiecki się waha.

Przedsiębiorcy się sprzeciwiają

Przeciwni pomysłowi ponownego wprowadzenia obostrzeń dla handlu są przedsiębiorcy, którzy wskazują, że galerie handlowe dobrze wywiązują się z nałożonych na nie obowiązków sanitarnych, przestrzegają obostrzeń i są obecnie miejscami bezpiecznymi.

- Ciągle dokładamy wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i klientów. Branża handlowa poniosła wydatki na poziomie 350 milionów złotych, aby klienci i pracownicy czuli się w sklepach bezpiecznie - powiedziała money.pl szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.

Dzisiaj grzeje:
1.Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
2. Martyna Wojciechowska zwiedziła cały świat, ale zachwyciła się 1 miejscem w Polsce. Każdy powinien je zobaczyć
3. Uwaga, zamykają stacje metra. Będą duże utrudnienia, już planują zastępcze autobusy

Uwaga, zamykają stacje metra. Będą duże utrudnienia, już planują zastępcze autobusyUwaga, zamykają stacje metra. Będą duże utrudnienia, już planują zastępcze autobusyCzytaj dalej

Restrykcje mijałyby się z celem

Zdaniem przedstawicieli sektora handlowego wprowadzenie dodatkowych obostrzeń dla handlu nie tylko mijałoby się z celem, jakim jest ograniczenie rozwoju epidemii, jako że galerie handlowe nie przyczyniają się do wzrostu ilości zakażeń.

Miałoby to znacznie poważniejsze konsekwencje. Placówki handlowe - i tak znacznie osłabione po wiosennych restrykcjach i związanym z nimi spadku konsumpcji - nie poradzą sobie finansowo, jeśli będą zmuszone do zawieszenia działalności przed świętami.

Handel może się już nie podnieść

- W handlu czwarty kwartał roku był, jest i będzie najważniejszym okresem w roku. To już tradycyjnie okres przygotowań Polaków do najważniejszych świąt – Bożego Narodzenia - powiedziała portalowi money.pl prezes Retail Institute Anna Szmeja, wskazując zarazem, że szczyt obrotów przypada na grudzień, a sektor e-commerce pomimo prężnego rozwoju nie zdołałby obsłużyć wszystkich zamówień.

Wprowadzanie obostrzeń dla galerii handlowych w tym momencie może stać się gwoździem do trumny polskiego handlu, a wiele sklepów może się już po nich po prostu nie podnieść. Zamiast tego należałoby szukać nowych rozwiązań, które pozwolą zapewnić płynność przepływu klientów i działania galerii handlowych przy ciągłym zachowywaniu bezpieczeństwa sanitarnego. Jednym z sugerowanych rozwiązań jest przywrócenie niedziel handlowych.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Nie żyje najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Rodzice w żałobie, dziecko miało tylko 4 miesiąceNie żyje najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Rodzice w żałobie, dziecko miało tylko 4 miesiąceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłat
  2. Doprowadził do wypadku, wyprzedzając na trzeciego. Ucierpiały trzy osoby, jedna nie żyje
  3. Pilne ostrzeżenie, salmonella w popularnym maśle. Nie wolno go jeść, GIS wydał zalecenia
  4. Nie żyje najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Rodzice w żałobie, dziecko miało tylko 4 miesiące
  5. Monitoring nagrał nożownika z Żabki. Policja właśnie opublikowała jego zdjęcie, jest poszukiwany
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Tragiczna wiadomość obiegła świat. Nie żyje legenda sportu, była mistrzynią świata, miała 52 lata

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News