Rozpoznasz swój dom? Urząd Miasta opublikował najnowsze zdjęcia lotnicze stolicy

Autor Natalia Godek - 19 Grudnia 2020
nowy fotoplan stolicyŹródło: um.warszawa.pl

Urząd Miasta udostępnił najnowsze zdjęcia lotnicze stolicy. To najdokładniejsze zdjęcia w historii nalotów fotogrametrycznych w Warszawie - poinformował. Warszawiacy mogą zobaczyć jak z góry wygląda ich miasto, lub przybliżyć mapę i odnaleźć swój dom albo samochód na parkingu.

Nowy fotoplan

- Od środy, 16 grudnia, w stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan Warszawy, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku - poinformował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Nowy fotoplan cechuje się bardzo dużą dokładnością i obejmuje całą powierzchnię miasta oraz jego obrzeża (łącznie 737,6 km2). Aby mógł powstać, wykonano dodatkowe loty nad ścisłym centrum Warszawy. Samolot leciał na wysokości ok 1300 m. - Jeden piksel na planie odpowiada 5 cm w terenie. To najdokładniejsze zdjęcia w historii nalotów fotogrametrycznych w Warszawie - czytamy.

Dostępne dla każdego

Zdjęcia wykonano 5, 6 i 24 kwietnia 2020 r. Fotoplan można oglądać w stołecznym portalu mapowym (link tutaj). Jak podaje UM, rocznie korzysta z niego ponad pięć tysięcy użytkowników.

- Portal mapowy jest stale rozwijany pod kątem niezawodności i szybkości działania, a mapy są nieustannie aktualizowane oraz rozbudowywane o nowe zakresy informacyjne - czytamy. Najnowszy fotoplan został także bezpłatnie udostępniony w usłudze danych przestrzennych Web Map Service.

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoZaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoCzytaj dalej

Mapa jest bardzo prosta w obsłudze. W dodatku istnieje możliwość zobaczenia zdjęć sprzed roku, dwóch a nawet kilkunastu lat. Dzięki temu możemy zobaczyć jak zmieniła się stolica.

“Fotoplany to znakomite źródło wiedzy”

Fotoplan, czyli inaczej fotomapa, powstaje dzięki odpowiedniemu przetworzeniu, ułożeniu i naklejeniu na planszy uprzednio wykonanych zdjęć lotniczych. Jak czytamy w komunikacie, fotoplany to znakomite źródło wiedzy o stale zmieniającym się krajobrazie miasta. Zarówno dla mieszkańców jak i urzędników. Stanowią nieocenioną pomoc m.in. przy wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opracowywaniu dokumentacji projektowych dotyczących przekształceń własnościowych, regulacji stanów prawnych nieruchomości, wykonywaniu analiz przestrzennych dla nowych inwestycji oraz projektowaniu zieleni.

Miasto stołeczne Warszawa posiada szeroko rozwinięty serwis mapowy. Można na nim znaleźć aktualne dane, plany miasta, mapy tematyczne (wśród nich m.in. mapę warszawskich zabytków czy cmentarzy), fotoplany ukośne, archiwalne materiały kartograficzne czy też dane i informacje geodezyjne.

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: um.warszawa.pl

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News