Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej

Autor Kamil Matuszak - 17 Listopada 2020
Średnia emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w PolsceŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przeciętny polski senior otrzymuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 2421,17 zł miesięcznie. W woj. mazowieckim jest to średnio 2457,61 zł. Okazuje się, że najwięcej w Polsce z ZUS-u otrzymuje emeryt na Śląsku, a najmniej na Podkarpaciu.

Pod Warszawą powstaje osiedle dla katolików. Każdy dom ze świętym patronem i cudownym medalikiemPod Warszawą powstaje osiedle dla katolików. Każdy dom ze świętym patronem i cudownym medalikiemCzytaj dalej

Średnia emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce

Jak wysoką emeryturę otrzymuje przeciętny warszawiak? Okazuje się, że mieszkańcy stolicy w czołówce, jednak nie otrzymują najwyższych świadczeń z ZUS w kraju. Na pierwszym miejscu znajduje się województwo śląskie, gdzie przeciętny senior pobiera 2818,79 zł - to dane, które podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętna polska emerytura wypłacana przez ZUS to 2412,17 zł brutto miesięcznie. Tymczasem minimum socjalne, które pozwala na skromne utrzymanie w naszym kraju wynosi 1194,75 zł dla jednego emeryya oraz 1989,83 zł dla pary seniorów.

Pamiętać należy, że oprócz ZUS-u świadczenie emerytalna wypłacają także inne instytucje. Przeciętna "rolnicza emerytura", którą dostarcza KRUS to średnio jedynie 1300-1400 zł, gdzie najwyższą średnią otrzymamy w woj. śląskim (1518,05 zł).

Dzisiaj grzeje:
1.Powstanie kolejny tymczasowy szpital w Warszawie. Wiemy gdzie i kiedy zostanie otwarty
2. Klamka zapadła, zamykają już dzisiaj. Polskie lotnisko nie ma wyjścia
3. Sytuacja w Warszawie jest coraz gorsza. Mimo pomocy mieszkańców, interesy upadają

Najlepsze świadczenia mają "emeryci resortowi"

W najlepszej sytuacji są seniorzy, którzy otrzymują tzw. emeryturę resortową. Ta wypłacana m.in. funkcjonariuszom przez MSWiA wynosi średnio 3697,05 zł miesięcznie, przez MON - 3864,69 zł, a przez resort sprawiedliwości - aż 4102,72 zł miesięcznie.

Na co seniorzy przeznaczają pieniądze, które otrzymują co miesiąc w ramach emerytury? Tutaj sprawa jest oczywista. Aż 28 procent wydatków to żywność. Drugą grupę stanowi utrzymanie mieszkania - aż 21,2 procent wszystkich poniesionych kosztów.

Co dziesiąta wydana złotówka przeznaczona zostaje natomiast na zdrowie - leki oraz sprzęt medyczny. Co ciekawe, przeciętny polski senior przeznacza tyle samo, bo 2,6 proc., na środki higieny osobistej oraz wyroby... alkoholowe i tytoniowe.

Do jednej najmniejszej grupy wydatków należą: pobyty w restauracjach i hotelach, a także zakup ubrań i obuwia (tylko 4 procent).

Nie żyje aktor polskich filmów i seriali. Na co dzień pracował w warszawskich teatrachNie żyje aktor polskich filmów i seriali. Na co dzień pracował w warszawskich teatrachCzytaj dalej

Co jedzą polscy emeryci?

Kiedy prześledzimy trochę dokładniej wydatki na żywność, okazuje się, że przeciętny emeryt żywi się przede wszystkim chlebem (3,7 kg), mięsem (6,7 kg) oraz owocami i warzywami (odpowiednio 5 i 10 kg). Do tego dokłada 15 jaj, a także 6 litrów wody oraz 1 litr soków owocowych.

Bardzo ciekawe wygląda również wyposażenie gospodarstwa domowego emeryta. Znajdują się w nim przede wszystkim: telewizor, pralka automatyczna oraz telefon (w 93 procentach przypadków). Połowa seniorów posiada w domu kablówkę, mikrofalówkę, rower, samochód i komputer z dostępem do internetu.

Większości nie stać jednak na tygodniowe wakacje z rodziną, ani wymianę mebli (jedynie 44,8 proc.)

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zniszczono pomnik Jana Pawła II w Legionowie. Podobne przypadki na Żoliborzu, Ursynowie i w KonstancinieZniszczono pomnik Jana Pawła II w Legionowie. Podobne przypadki na Żoliborzu, Ursynowie i w KonstancinieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadna
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Brutalny napad na starsze małżeństwo. Zaatakowano ich, gdy zbierali grzyby w mazowieckim lesie
  4. Pracownicy warszawskiego biurowca usłyszeli głośny huk i uderzenie w okno. Na miejscu pojawili się szybko funkcjonariusze
  5. Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzje
  6. Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnuje
  7. Zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Będzie wystarczyć 15 minut, by pożegnać prawo jazdy

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News