Powrót dzieci do szkół, pojawił się nowy pomysł. Nie każdemu się on spodoba

Autor Aleksandra Olbryt - 21 Sierpnia 2020
dzieciŹródło: Pixabay

Dzieci zaczną nowy rok szkolny o dwa tygodnie później i po odbyciu kwarantanny, jeśli wyjechały gdzieś na wakacje? To tylko dwa spośród wielu postulatów organizacji zrzeszających dyrektorów szkół, samorządy i nauczycieli. Domagają się one również zwiększenia nakładów finansowych na działanie placówek edukacyjnych, by zapewnić regularną dezynfekcję i zmniejszyć liczebność klas.

Dzieci wrócą do szkół, ale pod pewnymi warunkami

Dzieci, zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego, miały wrócić do szkół 1 września. Podstawowym modelem pracy w szkołach miały być zajęcia stacjonarne. Jednak jak informuje PAP, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty wystosowało apel o opóźnienie o dwa tygodnie rozpoczęcia roku szkolnego i wprowadzenie kwarantanny dla uczniów powracających z wakacji. Rozporządzenia w sprawie organizacji szkół w czasie epidemii zostały opublikowane w zeszłym tygodniu. Jak powiedział Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, przepisy powstały co najmniej miesiąc za późno.

Dzisiaj grzeje:
1. Podjęto decyzję, będą dodatkowe pieniądze dla rodziców. Jest tylko jeden warunek
2. Kierowcy mają się czego obawiać, wraca mandat za brak maseczki w aucie. Bardzo łatwo możesz go dostać

Niewystarczające kroki MEN

- Nie ma szans, by powrót do szkół odbył się naprawdę bezpiecznie. Dyrektorzy szkół nie są w stanie spełnić wytycznych, bo nie dysponują taką przestrzenią, by zapewnić dystans społeczny; mówią też, że przygotowane wytyczne i przepisy pokazują dużą nieznajomość szkoły - podkreślił Marek Pleśniar. Jego zdaniem niezbędny jest podział uczniów na grupy. Żeby to zrobić, trzeba zatrudnić dodatkowych nauczycieli lub zapłacić obecnym godziny ponadwymiarowe. Ani szkoły, ani samorządy nie mają na to jednak środków.

Wszyscy mieli nadzieję do samego końca. Policjant poświęcił swoje życie, by ratować dziewczynkęWszyscy mieli nadzieję do samego końca. Policjant poświęcił swoje życie, by ratować dziewczynkęCzytaj dalej

Rozpoczęcie roku

- Dyrektorzy pytają m.in. co z rozpoczęciem roku szkolnego. My rekomendujemy nie robić żadnych ogólnych spotkań szkolnych. Co z zebraniem rodziców klas I, IV, zerówek? My rekomendujemy, żeby ich nie było, żeby były tylko zebrania wychowawców ze swoimi grupami. Jest też trend, by przejść na zdalne rady pedagogiczne - mówił Pleśniar. W kwestii nauczania Ministerstwo Edukacji przyjęło założenie, że choć najbardziej pożądana byłaby edukacja w formie stacjonarnej, będzie też możliwy model mieszany: dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł podjąć decyzję, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część będzie uczyła się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym w grę będzie wchodzić przejście całej szkoły na edukację zdalną.

Kwarantanna po powrocie z wakacji?

Szkoły przygotowują się do organizacji pracy na miejscu. W jaki sposób? Wydłużają czas pracy i wprowadzają naukę "na zmiany", wyznaczają różnym grupom wiekowym inne godziny przychodzenia na zajęcia. Jak podaje PAP, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty zapowiada jednak, że zamierza wzywać do opóźnienia o dwa tygodnie rozpoczęcia roku szkolnego, aby wszyscy uczniowie powracający z wakacji z różnych części kraju i z zagranicy mogli przejść kwarantannę (z taką rekomendacją wyszło Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, według którego jednoczesne otwarcie szkół może spowodować wzrost zakażeń do kilku tysięcy dziennie). Stanowisko w tej sprawie OSKKO wyśle do kancelarii premiera, ministra edukacji i posłów z sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Malutki Oluś walczy o życie. Zrozpaczeni rodzice apelują o pomoc, liczy się każdy gestMalutki Oluś walczy o życie. Zrozpaczeni rodzice apelują o pomoc, liczy się każdy gestCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dziennikarz TVP usłyszał straszne zarzuty. Najnowsze doniesienia wstrząsnęły opinią publiczną
  2. Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi nawet jeśli jedziesz z bliskimi
  3. Absurdalne zasady w PKP. Masz dwa, nie pojedziesz
  4. Ogromny problem dla warszawiaków. Niepokojąca sytuacja w stolicy, może być źle
  5. Niedługo zapadnie ostateczna decyzja. Co dalej z Warszawą?
  6. Brat cioteczny potwierdził. Sytuacja trwa już od dawna, chodzi o zdrowie Kaczyńskiego
Rafał Trzaskowski nie wytrzymał, zabrał głos w ważnej sprawie. Mocne słowa prezydenta WarszawyRafał Trzaskowski nie wytrzymał, zabrał głos w ważnej sprawie. Mocne słowa prezydenta WarszawyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News