Ważne słowa ministra edukacji. Zapadła decyzja w sprawie powrotu uczniów do szkół

Autor Alicja Guz - 5 Sierpnia 2020
dzieci, mister edukacjiŹródło: gov.pl

Dzieci wrócą do szkół we wrześniu. Informację przekazał minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas środowej konferencji. Zajęcia będą odbywały się w reżimie sanitarnym. Zasady funkcjonowania szkół opracowane zostały przez Ministerstwo Edukacji oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Dzieci wrócą do szkół

Dzieci od września wrócą do szkół. Decyzję tę ogłosił minister edukacji podczas środowej konferencji. - Chcemy aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Chcemy aby podstawowym modelem pracy był model tradycyjny, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami w szkole. Dlatego postanowiliśmy, że 1 września dzieci przychodzą do szkół - powiedział minister edukacji. - Z Ministerstwem Zdrowia i GIS przygotowaliśmy wytyczne, które mówią o tym, jak zorganizować pracę w szkole - powiedział Piontkowski. Jeśli jednak zagrożenie epidemiczne będzie większe, dyrektor szkoły w porozumieniu z sanepidem będzie mógł zadecydować o wprowadzeniu nauczania w formie hybrydowej.

Dzisiaj grzeje:
1. Koronawirus na stadionie. Treningi i mecze zawieszone
2. Wchodzi nowa opłata. Rachunki w górę o 107 zł

Szkoła w reżimie sanitarnym

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji: "Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń". Co do obowiązku zasłaniania ust i nosa minister edukacji powiedział: "nie zakładamy, aby był obowiązek zasłaniania ust i nosa". "Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły" informuje Ministerstwo Edukacji. Dariusz Piontkowski podczas konferencji przypomniał, że do szkoły będą przychodziły jedynie uczniowie i pracownicy, u których nie ma żadnych objawów chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji. Uczniowie nie powinni również przynosić ze sobą do placówki zbyt wielu dodatkowych rzeczy.

Tajemnicze symbole na klatkach schodowych. Złodziej oznacza puste mieszkaniaTajemnicze symbole na klatkach schodowych. Złodziej oznacza puste mieszkaniaCzytaj dalej

Dyrekcja szkoły będzie decydować

Ministerstwo Edukacji poinformowało, że dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. "Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia "mieszany" lub "zdalny" (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki)" czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji.

Co oznaczają poszczególne warianty mieszane?

Ministerstwo Edukacji wyjaśniło, co oznaczają poszczególne systemy mieszane.

  • Wariant A to tradycyjna forma kształcenia. Wówczas obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
  • Wariant B to mieszana forma kształcenia (hybrydowa). W tej sytuacji dyrektor placówki będzie mógł "zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można - z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji - uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu" informuje Ministerstwo Edukacji.
  • Wariant C, czyli kształcenie zdalne. Wówczas dyrektor szkoły: "podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju" podaje ministerstwo.
Niebezpieczne odkrycie na Mazowszu. Ewakuowano kilkanaście osóbNiebezpieczne odkrycie na Mazowszu. Ewakuowano kilkanaście osóbCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowa, rewolucyjna zmiana w Banku Pekao. Przyda się szczególnie w czasie wakacji, klienci już mogą korzystać
  2. Dziwne oznaczenia na radiowozach - Co oznaczają? Bardzo ważne
  3. Zaskakująca decyzja Rafała Trzaskowskiego. Nie będzie go na ważnym wydarzeniu
  4. Kolejny polityk zarażony koronawirusem. COVID-19 potwierdzono u posła
  5. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje wybitny polski psycholog
  6. Media właśnie przekazały smutną wiadomość. Niestety, nie żyje
Urzędnik skarbówki przyjął łapówkę. Chwilę później został zatrzymany przez CBAUrzędnik skarbówki przyjął łapówkę. Chwilę później został zatrzymany przez CBACzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News