Dwie osoby zerwały kwarantannę. Prokuratura wszczęła śledztwo, grozi im osiem lat więzienia

Autor Mateusz Dolak - 16 Marca 2020
Zlamanie kwarantannyŹródło: policja lubuska (zdj. ilustracyjne)

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie osób, które złamały nakaz kwarantanny. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Dwaj mężczyźni z Legionowa

wawainfo.pl - wejdź po najnowsze informacje z Warszawy. | O sprawie przeczytamy w poniedziałkowym wydaniu Rzeczpospolitej. Gazeta przypomniała, że dwaj mężczyźni z Legionowa opuścili placówki medyczne. Oba przypadki nie były ze sobą związane. Pierwszy mężczyzna uciekł ze szpitala zakaźnego w Warszawie, gdzie przebywał w związku z podejrzeniem koronawirusa po tym, jak przyznał, że miał kontakt z kolegą z Indii. Kied pacjent samodzielnie opuścił szpital, na poszukiwania ruszyli policjanci, którzy go odnaleźli i odstawili do izolatki. Drugi przypadek to mężczyzna, który czekał na przyjęcie na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jak pisze "Rz", w pewnym momencie stracił cierpliwość, wsiadł do auta i odjechał. Jemu również nie udało się ukryć przed policjantami.

Złamali zasady kwarantanny

Mimo, że w obu przypadkach późniejsze testy nie wykazały zakażenia koronawirusem, to mężczyźni złamali zasady kwarantanny. Za nieprzestrzeganie jej zasad grozi nawet 5 tysięcy grzywny lub rok pozbawienia wolności. "Rzeczpospolita" ustaliła jednak, że Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga w obu tych przypadkach wszczęła śledztwa z artykułu 165 kodeksu karnego. Jak czytamy, przepis ten mówi, że "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, grozi mu do trzech lat."

14 dni w domu

Warto wspomnieć, że pierwszy z mężczyzn w rozmowie z lokalnymi mediami twierdził, że w szpitalu wykonano mu test na koronawirusa, który okazał się ujemny. Prokuratura teraz ustali, czy panowie rzeczywiście wiedzieli o tym, że nie są nosicielami koronawirusa. Jeśli nie mieli tej pewności, może to zostać uznane za stworzenie zagrożenia dla innych osób. Przypominamy, że kwarantanna obejmuje osoby zdrowe, które nie mają objawów infekcji, a miały np. styczność z zakażonymi koronowirusem. Kwarantanna nakładana jest minimum na 14 dni. Zgodnie z decyzją premiera, jest obowiązkowa m.in. dla wszystkich którzy wrócili do Polski zza granicy.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News