Rząd wprowadza nowy obowiązek. Kierowcy muszą się dostosować, zostało mało czasu

Autor Karolina Kraushar - 22 Czerwca 2020
panorama WarszawaŹródło: Wikipedia, By Filip Bramorski

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która ma umożliwić opracowanie nowego sposobu poboru opłat drogowych. Do systemu, który ma powstać, kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony będą musieli się zarejestrować oraz zamontować w pojazdach urządzenia lokalizacyjne. Za nie przestrzeganie nowych przepisów grozić będzie kara finansowa do 1,5 tysiąca złotych.

Dane geolokalizacyjne pojazdu będą przekazywane

Jak donosi stacja RMF FM, właściciele i użytkownicy aut o masie powyżej 3,5 tony będą musieli uposażyć się w urządzenie pokładowe, urządzenie mobilne lub system lokalizacyjny, który będzie posiadać oprogramowanie przekazujące dane geolokalizacyjne samochodu w czasie przejazdu po drogach. Dodatkowo kierowcy i posiadacze samochodów ciężarowych będą musieli zarejestrować się i dokonać opłaty.

Dzisiaj grzeje:
1. Cała Polska szuka zaginionego szopa. Wysoka nagroda dla znalazcy. Widziałeś tego słodziaka?
2. 300 plus rusza od lipca, ale dostaną nie tylko dzieci. Świadczenie trafi też do niektórych dorosłych, może dostaniesz i ty

Krajowa Administracja Skarbowa ma pobierać opłatę za pomocą systemu teleinformacyjnego

Projektowanie, tworzenie, wprowadzanie systemu oraz kontrola prawidłowości uiszczenia opłaty, ma być realizowana przez jednostki sektora finansów publicznych. W trakcie budowy systemu planowane jest wykorzystanie rozwiązania monitorowania drogowego przewozu towarów SENT, który został przygotowany i wdrożony przez Krajową Administrację Skarbową.

Wisłostrada i S8 zalane. Burza zatopiła ulice WarszawyWisłostrada i S8 zalane. Burza zatopiła ulice WarszawyCzytaj dalej

Kierowcy będą musieli się zarejestrować

Kierowcy samochodów ciężarowych, aby korzystać z nowego systemu, będą musieli zarejestrować przy użyciu imienia i nazwiska lub nazwy właściciela, posiadacza albo użytkownika pojazdu oraz podać adres zamieszkania lub adres siedziby. Dodatkowo trzeba będzie podawać numer PESEL, numer identyfikacji podatkowej albo inny numer identyfikacyjny, za pomocą którego właściciel, posiadacz albo użytkownik pojazdu jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług. Niezbędne będzie także wpisanie danych pojazdu samochodowego takich jak numer rejestracyjny, markę, model, rok produkcji, pojemność skokową silnika i maksymalną moc netto silnika oraz numer VIN. W przypadku niezarejestrowania się lub niepodania prawdziwych danych kierowcę czeka kara finansowa od 500 złotych do 1,5 tysiąca złotych.

System będzie wykorzystany na płatnych drogach

Nowy system ma być wykorzystywany wyłącznie przy przejazdach po płatnych drogach, w Polsce jest to niespełna 4 tysiące kilometrów. Dane pojazdu po opuszczeniu płatnej drogi mają nie być przetwarzane. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku. Z kolei rozwiązania lokalizacyjne oraz uruchomienie nowych rozwiązań opartych na GPS Ministerstwo Finansów zapowiedziało na I kwartał 2021 roku.

Nagłe oświadczenie. Szumowski powiedział, kiedy wróci obowiązek noszenia maseczekNagłe oświadczenie. Szumowski powiedział, kiedy wróci obowiązek noszenia maseczekCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ujawniamy prawdę nt. "amerykańskiego" projektanta z Wiadomości TVP, który chwalił Agatę Dudę. Mieszka w Warszawie i podejrzanie opublikował dziś film "modowy"
  2. Z ostatniej chwili. Wielka gwiazda światowego sportu poważnie chora. Media przekazały dramatyczne wieści
  3. Policja prosi o pomoc w identyfikacji. Ciało mężczyzny wyłowiono z Wisły
  4. Rząd wprowadza nowy obowiązek. Kierowcy muszą się dostosować, zostało mało czasu
  5. Cała Polska szuka zaginionego szopa. Wysoka nagroda dla znalazcy. Widziałeś tego słodziaka?
  6. Hirek Wrona przekazał porażający komunikat, fani drżą z obaw. "Zostało mi kilka miesięcy życia"
Ogromny skandal w McDonald's. Klienci oburzeni niewyobrażalnym zachowaniem. W sieci zawrzałoOgromny skandal w McDonald's. Klienci oburzeni niewyobrażalnym zachowaniem. W sieci zawrzałoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News