Do Wisły cały czas wpływają ścieki. Trwa walka z czasem, most pontonowy połączył już dwa brzegi

Autor Aleksandra Olbryt - 9 Września 2020
Budowa mostu pontonowegoŹródło: Piotr Molecki/East News

Awaria Czajki - doszło do niej 29 sierpnia. Do Wisły od tego momentu do poniedziałku 7 września trafiło ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków. Od wtorku żołnierze 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu i 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu pracowali w pocie czoła nad budową mostu pontonowego, który będzie stanowił tymczasowe rozwiązanie problemu.

Awaria Czajki - połączono dwa brzegi Wisły

Awaria Czajki - nad tymczasowym rozwiązaniem problemu pracowało aż 200 żołnierzy. We wtorek rano żołnierze rozpoczęli prace nad budową mostu pontonowego na Wiśle. Tego samego dnia wieczorem poinformowali, że wszystkie odcinki przeprawy są gotowe. Dodali, że do wykonania zostały już ostatnie etapy - m.in. nawijanie osi mostu. Powstał on wzdłuż mostu Północnego łączącego Bielany z Białołęką. Żołnierze wrócili w okolice mostu Marii Skłodowskiej-Curie w środę rano. 9 września po godzinie 11 udało się połączyć oba brzegi Wisły, ale wciąż sporo jest do zrobienia. Teraz wszystko w rękach 50 saperów. Ich zadaniem jest zabezpieczenie mostu i czuwanie nad ułożeniem na nim rurociągu, który doprowadzi ścieki do oczyszczalni Czajka.

Dzisiaj grzeje:
1. Ważna zmiana w związku z koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło

2. Pieniędzy zza granicy nie przywieziesz już tak dużo jak wcześniej. Polacy polegną w walce z podatkami

Uniwersytet Warszawski przechodzi na naukę zdalną. Właśnie wydano komunikatUniwersytet Warszawski przechodzi na naukę zdalną. Właśnie wydano komunikatCzytaj dalej

245 metrów i 90 pontonów

Most powstał z 90 pontonów i osiągnął długość 245 metrów. - Samo zmontowanie konstrukcji mostowej nie jest zakończeniem operacji przez wojsko. Musimy czekać na firmę, która doprowadzi rurociągi, musimy nadzorować właściwe ich zamontowanie, a następnie kontrolować przepływ ścieków - poinformował płk Gruszczyk. Jak podaje PAP, dowódca przyznał, że operacja połączenia mostu została przyspieszona, gdyż firma, która buduje bypass, podciągnęła już rury na brzeg rzeki.

Skomplikowana operacja

- Wciąganie rurociągu jest operacją skomplikowaną, niebezpieczną. Nasza praca potrwa jeszcze kilka dni, aż firma wykonująca rurociąg wciągnie go na most - oznajmił dowódca 2. Pułku Inżynieryjnego. W środę rano PAP podała, że po sześć przęseł jest systematycznie spławianych na północną stronę mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Pierwszy z członów dobił już na prawy brzeg rzeki. Według harmonogramu robót przygotowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprawa ma być gotowa w czwartek.

Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające faktyPatrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające faktyCzytaj dalej

Ścieki popłyną bypassem. Do kiedy?

Na moście zostanie ułożony bypass, na który złożą się dwie nitki rurociągu. Popłyną nimi ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Na lewym brzegu Wisły rury podchodzą już niemal do samej wody. Po prawej stronie wciąż trwają prace ziemne i odbywa się łączenie rurociągów. Wojsko zakłada, że z przeprawy będzie można korzystać do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą ją utrzymać dłużej. Przypomnijmy - do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło w sobotę 29 sierpnia. Według danych z poniedziałku 7 września od tego czasu do Wisły zrzucono ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków.

Dumny minister Błaszczak

- Most pontonowy na Wiśle jest już GOTOWY! Dziękuję za profesjonalizm żołnierzom #WojskoPolskie z 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu i 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu - napisał na Twitterze Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Szef MON nie szczędził swoim żołnierzom słów uznania. - Udowodniliście, że jesteście świetnie wyszkoleni i że zawsze można na Was liczyć - podsumował z nieskrywaną dumą.

Wiceminister chciał kupić telefon na raty. Sklep odmówił, bo jest niewidomyWiceminister chciał kupić telefon na raty. Sklep odmówił, bo jest niewidomyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagle Szumowski przerwał wywiad na żywo i zrobił powalającą rzecz. Widzowie nie wierzyli własnym oczom, kto by pomyślał?
  2. Gwiazda TVN dziś wolałaby zapomnieć o swoim udziale w Kuchennych Rewolucjach. Magda Gessler poniosła porażkę
  3. Kobieta zostawiła torebkę na bulwarach. Strażnicy miejscy zajrzeli do środka. "Zestaw" zaskoczył funkcjonariuszy
  4. GIS wydał pilne ostrzeżenie. Jedzenie z Biedronki, Lidla, McDonald's, Selgrosa i Intermarché z salmonellą
  5. Zadzwoniła do córki, pożegnała i skoczyła do Wisły. Porażająca akcja służb w Warszawie
  6. Mandat na ponad 2 miliony złotych? Rekordziście grozi również więzienieAudi zderzyło się z tramwajem, składy nie kursują. Są duże utrudnienia dla kierowców i pasażerówAudi zderzyło się z tramwajem, składy nie kursują. Są duże utrudnienia dla kierowców i pasażerówCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News