Pilna decyzja premiera ws. 1 listopada. Polacy są załamani

Autor Julian Bakuła - 30 Października 2020
W piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na Wszystkich Świętych cmentarze będą zamknięte.Źródło: Wawa Info

W trakcie piątkowej (30.10) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podał do wiadomości decyzję rządu w sprawie funkcjonowania cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych. W listopadzie cmentarze w całej Polsce pozostaną zamknięte przez trzy dni.

Trzaskowski nie wytrzymał. Padły mocne słowa o 1 listopadaTrzaskowski nie wytrzymał. Padły mocne słowa o 1 listopadaCzytaj dalej

Premier zadecydował: cmentarze będą zamknięte

Mateusz Morawiecki odniósł się do wątpliwości i niepokojów Polaków związanych z zamknięciem cmentarzy w dniu 1 listopada. - Od kilku czy kilkunastu dni pytacie nas, co z dniem Wszystkich Świętych. Analizowaliśmy ten problem bardzo dokładnie i podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Wszystkich Świętych, jak i dzień Wszystkich Świętych, a także Dzień Zaduszny to będą dni, w czasie których cmentarze będą zamknięte. A więc: sobota, niedziela, poniedziałek - cmentarze będą zamknięte - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

- Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała. Ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób - tłumaczył premier Morawiecki.

"Tradycja jest mniej ważna niż życie"

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przywołał również słowa lekarza, z którym niedawno rozmawiał. - Powiedział mi bardzo prosto, że wielu ze starszych ludzi, którzy pójdą na te cmentarze odwiedzić grób swojego współmałżonka, trzy tygodnie później być może będzie tam leżeć. To taka brutalna bardzo konstatacja, bardzo smutna i brutalna refleksja, ale nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć - mówił prezes Rady Ministrów.

- Dla mnie to ogromny smutek i przygnębienie, bo też bardzo chciałem odwiedzić grób mojego ojca, grób mojej siostry - i to jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznaliśmy, ja uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie - stwierdził premier Morawiecki.

Dzisiaj grzeje:
1. Hasło Strajku Kobiet na płocie Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzycie, jak zareagowała policja
2. Na wyjaw wyszła prawda o noszeniu maseczek w miejscach publicznych. Porażające wieści, naukowcy są pewni
3. Samochód Krystyny Pawłowicz zderzył się z tramwajem

Rząd wzywa do zaprzestania protestów. Gliński popiera słowa premiera i apeluje: Rząd wzywa do zaprzestania protestów. Gliński popiera słowa premiera i apeluje: "nie gromadźcie się na ulicach"Czytaj dalej

Morawiecki zaapelował do seniorów

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował również do seniorów. - Drodzy nasi rodzice, dziadkowie: to wasze zdrowie i wasze życie jest najbardziej zagrożone. To wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności, którą dzień po dniu niestety analizujemy i widzimy to bardzo wyraźnie - mówił premier.

- Powyżej siedemdziesiątego roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie - ostrzegał premier Morawiecki. - Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu, alarmu i instrukcji, dyspozycji bardzo, bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu. Żeby przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie wszyscy z państwa, którzy mogą zostać w domu, nie muszą w ogóle udawać się na zakupy czy gdzieś w celach bytowych, żeby pozostali w domach - mówił premier Mateusz Morawiecki, wskazując zarazem, że do dyspozycji seniorów potrzebujących pomocy w celu zaopatrzenia się w niezbędne produkty pozostaje Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Trzaskowski o decyzji rządu

Ogłoszona przez premiera Morawieckiego decyzja rządu w sprawie dnia Wszystkich Świętych spotkała się z ostrą reakcją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który określił ją jako "kpinę". W obliczu tej - podjętej dosłownie w ostatniej chwili - decyzji trwające od połowy miesiąca przygotowania miasta na 1 listopada obejmujące m.in. zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej i niosące z sobą ogromne koszty pójdą na marne.

"1 mln zł kosztowało @warszawa przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu 1.11, wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina" - napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych PolekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 10 tys. wezwań ma trafić do skrzynek Polaków. Dostać możesz także i ty
  2. Kierowco, za złamanie tego przepisu grozi ci 100 tysięcy kary. Wszystko z powodu koronawirusa
  3. Krystyna Pawłowicz z samego rana spakowała walizki i wyjechała. Dziś protest przed jej blokiem
  4. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
  5. Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych Polek
  6. Washington Post: otrzymał 27 ciosów nożem, bo poprosił o założenie maseczek
  7. Piotr Żyła nie jest katolikiem. Na jaw wyszła prawdziwa wiara skoczka, Polacy nie mieli pojęcia

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News