Pilny apel rządu w sprawie 1 listopada. Polacy nie będą zadowoleni

Autor Julian Bakuła - 12 Października 2020
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa 01.11.2015 Komunalny Cmentarz Polnocny (tzw. Wolka Weglowa) - najwiekszy w stolicy, a zarazem jeden z wiekszych cmentarzy w Polsce i Europie, o powierzchni 143 ha, poіozony na polnocnych krancach dzielnicy Bielany.Źródło: Jan BIELECKI/East News

Cmentarze mogą być 1 listopada tłumnie oblegane przez Polaków odwiedzających groby na Wszystkich Świętych, co z pewnością nie będzie sprzyjać przestrzeganiu restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią. Dlatego pojawiają się pomysły, żeby na 1 listopada zamknąć wszystkie cmentarze w Polsce i w ten sposób zmusić Polaków do rozłożenia obchodów tego święta na kilka weekendów. Minister zdrowia Waldemar Kraska przekonuje jednak, że póki co nie ma takich planów. Kraska liczy na to, że Polacy sami podejmą rozsądne decyzje w tej kwestii.

Cmentarze na 1 listopada mogą być bardzo zatłoczone

Cmentarze w całej Polsce mogą być 1 listopada bardzo zatłoczone w związku z tym, że Polacy tłumnie odwiedzać będą groby swoich bliskich w ramach obchodów dnia Wszystkich Świętych. Eksperci - tacy jak przywoływany przez portal Interia immunolog dr Paweł Grzesiowski - zwracają jednak uwagę na fakt, że może się z tym wiązać szereg zagrożeń, szczególnie poważnych obecnie, w dobie epidemii i kolejnych rekordów liczby zakażeń koronawirusem. Tłumy na cmentarzach nie będą sprzyjać zachowywaniu dystansu społecznego i przestrzeganiu innych restrykcji mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. Kolejnym zagrożeniem związanym z odwiedzinami na grobach jest wzrastająca w takich okresach liczba wypadków drogowych wynikająca stąd, że Polacy w drodze na groby jeżdżą po całej Polsce. Większa liczba wypadków drogowych oznacza także wzrost liczby ich ofiar, które wymagać będą hospitalizacji, tymczasem aktualnie służba zdrowia do tego stopnia przeciążona jest walką z koronawirusem, że mogłoby to poważnie osłabić jej wydolność na obu tych polach.

Minister zachęca do rozłożenia wizyt na grobach w czasie

Jak podaje Polsat News, chociaż minister zdrowia Waldemar Kraska dostrzega zagrożenia związane z tłumnymi wizytami Polaków na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych, to jednak deklaruje on, że póki co nie ma planów zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. Taka możliwość ma być zdaniem Kraski analizowana, ale jak na razie ministerstwo pokłada nadzieje w poczuciu odpowiedzialności samych obywateli. - Rozłóżmy to w czasie - tydzień wcześniej, tydzień później. (…) Myślę, że Polacy są mądrym narodem i posłuchają tych wskazań - przywołuje słowa ministra zdrowia Waldemara Kraski portal Polsat News. Pozostawienie decyzji w tej kwestii w rękach Polaków może wydawać się dobrym rozwiązaniem, jednak z drugiej strony - jeśli ministerstwo zmieni zdanie i ostatecznie zamknie cmentarze na 1 listopada, istnieje ryzyko, że Polacy nie zdążą się do tego przygotować i odpowiednio zmodyfikować swoich planów. Na ten problem zwraca uwagę przywoływany przez portal Interia dr Paweł Grzesiowski, który podkreśla, że w przypadku - jego zdaniem wskazanej - decyzji o zamknięciu cmentarzy - należałoby ogłosić ją z dłuższym wyprzedzeniem.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News