Awaria w elektrociepłowni "Żerań". Mieszkańcy kilku dzielnic mają problemy z ciepłą wodą

Autor Mateusz Dolak - 1 Lutego 2021
Awaria w WarszawieŹródło: Panek, CC BY-SA 3.0 pl

Awaria w elektrociepłowni Żerań. Mieszkańcy Bemowa, Bielan, Żoliborza i Woli mogą mieć problemy z ciepłą wodą. - Z naszych informacji wynika, że naprawa wciąż trwa - poinformowała Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

Awaria w EC Żerań

W nocy doszło do awarii jednego z kotłów grzewczych elektrociepłowni Żerań, która zarządzana jest przez rządową spółkę PGNiG Termika. Przez jakiś czas problemy z ciepła wodą mogli mieć mieszkańcy kilku dzielnic lewobrzeżnej Warszawy, m.in. Bemowa, Bielan, Żoliborza i Woli.

Rzeczniczka warszawskiego Ratusza Karolina Gałecka przed południem poinformowała, że usterka dotyczy jednego z kotłów, a jego naprawa ciągle trwa.

Rzeczniczka prasowa Ratusza poinformowała o awarii

- Wskutek awarii jednego z kotłów grzewczych elektrociepłowni "Żerań", zarządzanej przez rządową spółkę PGNiG, mieszkańcy Bielan, Bemowa, Woli i Żoliborza mogą odczuć spadek temperatury ciepłej wody. Z naszych informacji wynika, że naprawa kotła wciąż trwa - napisała na Twitterze Gałecka.

Po doniesieniach o awarii w elektrociepłowni Żerań redakcja Wawa Info postanowiła skontaktować się z przedstawicielką Departamentu Komunikacji i promocji PGNiG Termika w sprawie problemy, by uzyskać informacje. Po kilku godzinach dyrektor działu Barbara Gorzelak odpowiedziała na nasze zapytanie i przedstawiła obecną sytuację w EC Żerań.

CIS wydało oświadczenie w sprawie wypadku w Sejmie. Potwierdzili, że doszło do postrzałuCIS wydało oświadczenie w sprawie wypadku w Sejmie. Potwierdzili, że doszło do postrzałuCzytaj dalej

Odpowiedź EC Żerań na pytanie o awarię

W treści wiadomości mailowej możemy przeczytać, że do awarii doszło w nocy w jednym z kotłów fluidalnych. Temperatura za wyjściu zamiast 109 stopni, wynosiła 101 stopni Celsjusza. Ze względu na bezpieczeństwo dotrzymania dostaw ciepła, uruchomiono Ciepłownię Wola, która miała uzupełnić braki ciepłownicze w EC Żerań.

Służby dyspozytorskie PGNiG Termika zapewniają, że czuwają dwadzieścia cztery godziny na dobę nad zapewnieniem odpowiedniej produkcji ciepła, by mieszkańcy stolicy nie musieli się o nic martwić. Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia:

- Dzisiaj o godz. 2.46 w Elektrociepłowni Żerań nastąpiło nieplanowane odstawienie jednego z kotłów fluidalnych. Produkcja ciepła z pozostałych urządzeń oraz w pozostałych zakładach Spółki trwała nieprzerwanie. Temperatura na wyjściu wynosiła 101 st. C, przy zakładanej 109 st. C.

Ze względu na bezpieczeństwo dotrzymania dostaw ciepła do odbiorcy uruchomiono procedury stosowane w PGNiG TERMIKA, które zadziałały poprawnie i w porozumieniu z Veolia Energia Warszawa uruchomiono Ciepłownię Wola. Oznacza to, że w miejsce odstawionego kotła wprowadzono kolejny w Ciepłowni Wola i tym samym dostawy ciepła do odbiorcy zostały utrzymane na poziomie zgodnym z umową.

Zapewniamy, że służby dyspozytorskie PGNiG TERMIKA czuwają 24 godziny na dobę nad zapewnieniem produkcji ciepła, czyli bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom Stolicy. Tak było też tym razem.

Kolejny raz

To kolejna awaria w tej elektrociepłowni w ostatnim czasie. W połowie stycznia z powodu usterki w części elektrycznej zakładu wyłączone zostały wszystkie urządzenia produkcyjne. Spowodowało to zakłócenia w wytwarzaniu ciepłej wody i ogrzewania, a w efekcie mieszkańcy 10 dzielnic mieli zimne grzejniki i lodowatą wodę w kranach.

Problemy w EC Żerań występują po raz kolejny kiedy na zewnątrz utrzymuje się duży mróz. Jak pisaliśmy na naszym portalu, nad ranem na Mazowszu było kilkanaście stopni poniżej zera. W Kozienicach padł rekord poranka dla całej Polski - termometry pokazały tam -20.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: Panek, CC BY-SA 3.0 pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News