Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium, władze ostrzegają

Autor Julian Bakuła - 3 Grudnia 2020
Na Mazowszu odkryto kolejne ognisko choroby zwanej ptasią grypą.Źródło: Jakub Kaminski/East News

Instytut Weterynaryjny w Puławach zlokalizował ognisko ptasiej grypy na Mazowszu. Chodzi o fermę indyków w powiecie siedleckim, na której przetrzymywanych jest ponad 117 tysięcy ptaków. Likwidacją stada zajmują się służby weterynaryjne.

Przerwał milczenie. Warszawski prawnik opowiedział o byciu gejem i kontaktach z Jarosławem KaczyńskimPrzerwał milczenie. Warszawski prawnik opowiedział o byciu gejem i kontaktach z Jarosławem KaczyńskimCzytaj dalej

Ognisko choroby na Mazowszu

Po tym, jak właściciel hodowli indyków w miejscowości Nakory (gmina Suchożebry, powiat siedlecki) na Mazowszu zgłosił zwiększoną śmiertelność stada, do badań pobrano próbki laboratoryjne od zwierząt. Jak podaje TVP Info, w wyniku tych badań Instytut Weterynaryjny w Puławach uznał hodowlę w Nakorach za ognisko ptasiej grypy (HPAI) podtypu H5N8.

Ponad 117 tysięcy indyków znajdujących się na fermie zostanie uśmiercone przez służby weterynaryjne. Jest to już 34. ognisko ptasiej grypy wykryte w tym roku w Polsce, a zarazem drugie ognisko wykryte w drugim półroczu 2020.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie ostrożności

- Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW).

Do objawów klinicznych sugerujących zakażenie ptasią grypą należą: - zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów - informuje GIW. W przypadku zaobserwowania takich objawów u swojego drobiu hodowca powinien bezzwłocznie skontaktować się weterynarzem prywatnym lub powiatowym.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Choroba niegroźna dla ludzi uderzy w handel

Chociaż według Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wykryty u indyków z powiatu siedleckiego wirus ptasiej grypy jest niegroźny dla ludzi, to jednak pojawianie się kolejnych ognisk choroby może mieć negatywny wpływ na handel drobiem.

- Następny przypadek grypy ptaków w Polsce oznacza pogłębienie kłopotów polskiego drobiarstwa, które i tak jest w złym stanie ze względu na epidemię koronawirusa. Ucierpi głównie nasz eksport. Już niektóre kraje trzecie wstrzymały import produktów drobiarskich z Polski. Należy oczekiwać dalszych restrykcji handlowych - czytamy na stronie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Tragiczne znalezisko w centrum Warszawy. Ciało mężczyzny leżało przy śmietnikuTragiczne znalezisko w centrum Warszawy. Ciało mężczyzny leżało przy śmietnikuCzytaj dalej

Głównym problemem pozostaje COVID-19

KIPDiP podkreśla jednak, że chociaż rozprzestrzenianie się w kraju ptasiej grypy na pewno nie jest czynnikiem sprzyjającym, to jednak głównym problemem polskiego drobiarstwa pozostaje epidemia koronawirusa.

- Problemy gwałtownie zaczęły narastać pod koniec pierwszego kwartału tego roku gdy państwa europejskie zadecydowały o ograniczeniu działalności sektora HoReCa, czyli gastronomii, hoteli, cateringu i wszędzie tam, gdzie drób nie jest sprzedawany jako produkt detaliczny a jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym - dowiadujemy się z komunikatu KIPDiP.

Utrudnienia dotkną wielu mieszkańców Warszawy. Od dzisiaj ograniczenia w dostawie mediówUtrudnienia dotkną wielu mieszkańców Warszawy. Od dzisiaj ograniczenia w dostawie mediówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz też, jak wygląda najdłuższy tunel w Warszawie:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News