Centrum Nauki Kopernik z nowym logo. Sprawdź, jak wygląda

Autor redakcja Wawa Info - 5 Lutego 2020
Centrum Nauki KopernikŹródło: By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Centrum Nauki Kopernik poinformowało o zmianie swojego dotychczasowego logotypu. Znany od lat wiatraczek, ustąpił miejsca innemu symbolowi.

"Najpierw zgubił kolory, a teraz odlatuje w przeszłość. Słynny wiatraczek Kopernika po 14 latach ustąpił miejsca nowemu logo - utrzymanemu w duchu minimalizmu, prostemu i nowoczesnemu" - czytamy w komunikacie Kopernika.

Pierwotne logo powstało w 2006 roku i zostało zaprojektowane przez Artura Gosiewskiego. Ikona prezentowała cztery różnokolorowe ramiona (żółte, zielone, czerwone, niebieskie), których końce zewnętrzne były zagięte pod kątem rozwartym w prawą stronę, a ukośnie zakończone końce wewnętrzne zbiegały się w środku znaku tworząc okrągły punkt centralny. Pomiędzy ramionami, w czterech miejscach, znajdowały się dwa trapezowate elementy graficzne.

Nowe plany, nowe logo

W 2020 roku Centrum Nauki Kopernik obchodzi swoje 10 urodziny. Przez 10 lat centrum zaskakiwało i edukowało swoich gości, a także rozwijało się razem z nimi. Przez dekadę działalność centrum stawała się coraz bardziej rozległa i zaczęła wychodzić poza mury budynku.

- Chcieliśmy, aby nasz obecny sposób myślenia o Koperniku znalazł wyraz także w logotypie. Szukając otwartego kształtu graficznego, najpojemniejszego znaczeniowo, dokonaliśmy dekonstrukcji starego logo. Pozostało z niego jedynie koło - figura idealna, kompletna, obecna w każdej dziedzinie nauki, bardzo pojemna. Okrąg. Kula. Okrągły otwór. Płaski. Wklęsły. Wypukły. Statyczny lub animowany - czytamy w komunikacie wydanym przez CNK.

Nowe logo daje możliwość dopasowania pod konkretny cel. Puste koło, które widnieje w standardowym logotypie, można dowolnie „wypełniać”. - Co będzie pojawiać się „w kole”? Zachęcamy, by to sprawdzać. Z pewnością wykorzystamy ten nowy potencjał i nieraz zaskoczymy - zapewniają przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik. Autorką nowego logo jest Marta Podolska. Koncepcja powstała wewnątrz instytucji, a nad propozycjami pracowali etatowi graficy.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik zostało oddane do użytku 5 listopada 2010 roku. W 2016 roku uzyskało status jednostki badawczej. Kopernik współpracuje z naukowcami i nauczycielami, zajmując się m.in. rozwijaniem nauki. Oferuje między innymi interaktywne eksponaty, teatr robotyczny oraz planetarium.

- Nasze wystawy to wielka przestrzeń, gdzie ponad tysiąc osób każdego dnia, korzystając z eksponatów, na różne sposoby odkrywa świat. Nasz zespół badaczy przygląda się zwiedzającym, analizując mechanizmy uczenia się i procesy poznawcze u dzieci i dorosłych - tłumaczą przedstawiciele Centrum.

Następny artykuł