Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzje

Autor Julian Bakuła - 16 Listopada 2020
Warszawa - Boże Narodzenie na Placu ZamkowymŹródło: Piotr Molecki/East News

W wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawnej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że trzeba być ostrożnym w luzowaniu obostrzeń, co może sugerować, że tegoroczne Boże Narodzenie świętować będziemy w cieniu surowych restrykcji sanitarnych. Minister zaznaczył zarazem, że w obecnej sytuacji trudno o trafne prognozy w perspektywie dłuższej niż dwutygodniowa. Już teraz wiemy jednak, że w tym roku święta wyglądać będą inaczej niż zwykle. Odwołany został jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie.

Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?Czytaj dalej

Co z Bożym Narodzeniem?

W poniedziałkowym wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczył wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu w okresie Bożego Narodzenia w przypadku dużych przyrostów zakażeń koronawirusem.

- Byłem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka. Ale to nie jest tak, że będziemy podejmować decyzje tylko na podstawie dziennej liczby zakażeń czy zachorowań. Przy zajętej w pełni infrastrukturze, nawet średnia liczba zachorowań dziennie - powiedzmy 10 tys. - może być sporym problemem - przywołuje wypowiedź ministra portal rmf24.pl.

Wiadomość o lockdownie dzień przed?

Doświadczenia z okresu Wszystkich Świętych uczą nas, że rząd nie do końca panuje nad sytuacją epidemiologiczną w kraju, czego objawem są podejmowane dosłownie w ostatniej chwili decyzje takie jak np. zamknięcie cmentarzy ogłoszone 30 października. Stąd uzasadniona wydaje się obawa, że podobnie rząd może postąpić w okresie świąt Bożego Narodzenia.

- Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji - przywołuje słowa ministra z wywiadu dla Dziennika Gazety Prawnej portal rmf24.pl. Chociaż brakuje wyraźnych i jednoznacznych deklaracji rządu w sprawie świąt Bożego Narodzenia, już teraz wiadomo, że ze względu na obowiązujące restrykcje nie odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy na warszawskim Barbakanie.

Dzisiaj grzeje:
1.Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
2. Kataklizm nad Ameryką. Turyści mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie, muszą uciekać
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Ostrożność w luzowaniu obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski stanowczo podkreślił, że należy być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń sanitarnych mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przykładem zbyt pochopnego znoszenia restrykcji miałby być nasz południowy sąsiad.

- Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo - mówił minister Niedzielski w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Powrót dzieci do szkół

Minister Niedzielski został również poproszony o komentarz do słów ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, którego zdaniem powrót dzieci do stacjonarnego nauczania w szkołach będzie możliwy już pod koniec listopada. Z wypowiedzi Niedzielskiego można wnioskować, że zapowiedzi ministra Czarnka są lekko "na wyrost".

- Jestem z wykształcenia ekonometrykiem i całe życie siedzę w wykresach. Jednak dzisiejsza rzeczywistość wygląda tak, że żaden model prognostyczny nie okazał się w pełni skuteczny. Realnie nikt dziś odpowiedzialnie nie odpowie na pytanie o rozwój wypadków w perspektywie dłuższej niż dwutygodniowa. Są oczywiście pewne założenia i scenariusze - mówił Dziennikowi Gazecie Prawnej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Synoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenieSynoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. "Sytuacja jest unormowana na bardzo złym poziomie"
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Tragiczne informacje z rodziny Justyny Steczkowskiej. Nie żyje najbliższa osoba piosenkarki, szczerze współczujemy
  7. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News