Będą duże zmiany w Veturilo. Ruszył ostatni sezon w starej formule, nowy szykuje sporo niespodzianek

Autor Mateusz Dolak - 6 Marca 2020
VeturiloŹródło: ZDM

Warszawski system rowerów miejskich na obecnych zasadach będzie działać do końca sezonu w 2020 r. W kolejnych latach przybędzie rowerów i stacji, szykuje się też kilka ciekawych nowości - informuje stołeczny ratusz. | www.wawainfo.pl - wejdź po najnowsze wiadomości ze stolicy.

Ostatni rok starych zasad

Ruszył dziewiąty sezon Warszawskiego Roweru Publicznego. To ostatni rok, w którym Veturilo działa na starych zasadach. Ratusz ogłosił przetarg na nowego operatora i zapowiada zmiany. - Skala i popularność Veturilo są ogromne. Chcemy, by system dalej się rozwijał. Warszawa intensywnie przygotowuje się do przetargu na nowe Veturilo. Jego kształt opracowaliśmy wspólnie z mieszkańcami, ekspertami i potencjalnymi wykonawcami - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. - Przez kilka tygodni odwiedzaliśmy wszystkie dzielnice rowerem konsultacyjnym, rozmawiając z mieszkańcami o przyszłości systemu - tłumaczy Kamil Dąbrowa, rzecznik prasowy ratusza.

Jedyna taka inwestycja w Polsce, kierowcy czekali na nią latami. Wybudują podziemny parking w WarszawieJedyna taka inwestycja w Polsce, kierowcy czekali na nią latami. Wybudują podziemny parking w WarszawieCzytaj dalej

Rowery na poziomie

Urzędnicy poznawali najnowsze rozwiązania i technologie po to, aby opracować optymalne założenia przetargu. Ratusz zlecił opracowanie koncepcji funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego, która pozwoliła ustalić liczbę rowerów, zasięg systemu, taryfy oraz model wypożyczeń. - Ewaluacja i partycypacja społeczna jest szczególnie ważna. Mam nadzieję, że dzięki tak rozbudowanym przygotowaniom uda się zapewnić mieszkańcom usługę na jak najlepszym poziomie - mówi Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Nowości w rowerze miejskim

Od 2021 roku liczba rowerów ma wzrosnąć do 6,4 tys. Wszystkie jednoślady mają być fabrycznie nowe i posiadać czytnik kart zbliżeniowych, nadajnik GPS, zapięcie tylne oraz diodę informującą o stanie roweru. Nowością będzie też możliwość zwrócenia pojazdu poza stacją. Posłuży do tego obejma umieszczona przy tylnym kole. - Czytnik kart zbliżeniowych umożliwi szybkie wypożyczenie np. za pomocą karty miejskiej. Rower, który planujemy niedługo wypożyczyć, będzie można też wstępnie zarezerwować na kwadrans za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej - informuje Dąbrowa. Pojawi się też system długoterminowych wypożyczeń w ramach którego dostępnych będzie 100 zwykłych rowerów miejskich.

Ważna decyzja w związku z koronawirusem. Wyłączą przyciski w autobusach i tramwajach w WarszawieWażna decyzja w związku z koronawirusem. Wyłączą przyciski w autobusach i tramwajach w WarszawieCzytaj dalej

Więcej stacji

Oprócz liczby pojazdów, zwiększy się też liczba stacji. Nowy system przewiduje ich aż 505. - Tylko niektóre będą wyglądały tak jak dotychczas. Większość nie będzie miała terminala i elektrozamków do wpinania rowerów - zamiast nich stanie totem informacyjny i stojaki rowerowe. Na takiej stacji rower wypożyczymy za pomocą aplikacji mobilnej lub karty miejskiej. Już dziś 90 proc. wypożyczeń odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Rezygnacja z kosztownych terminali da oszczędności, które pozwolą na powiększenie systemu - tłumaczy rzecznik ratusza.

Na osiem lat

Rowery dostępne będą od początku marca do końca listopada. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, może zapaść decyzja o przedłużeniu okresu działania. Operator nowego systemu zostanie wybrany na okres 8 lat. - Duży nacisk chcemy położyć na kontrolę jakości. Operator będzie miał obowiązek wymiany zużytych rowerów w trakcie kontraktu. Zasady relokacji oraz naprawy rowerów zostaną szczegółowo określone. W nadzorze nad odpowiednią liczbą sprawnych jednośladów pomoże też automatyczny system do kontroli usterek oraz umieszczony w rowerach lokalizator GPS - wymienia Dąbrowa.

Tragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyjeTragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyjeCzytaj dalej

Od 1 marca 2021

Przetarg na nowego operatora ogłoszono w piątek 6 marca. Przedsiębiorstwo wybrane w przetargu będzie musiało uruchomić nowy system1 marca 2021 r. - Równolegle pracujemy nad określeniem dokładnych lokalizacji nowych stacji i stref zwrotu rowerów, a także nad taryfą. Rozważamy m.in. udostępnienie darmowego czasu wypożyczenia (20 minut) tylko dla posiadaczy Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka. Decyzja w sprawie taryfy należy do Rady m. st. Warszawy - podsumowuje Kamil Dąbrowa.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były zmarznięte, wygłodzone, miały brudne akwarium. Znęcał się nad chomikami, stanie przed sądem
  2. Weekend utrudnień w Warszawie. Aktywiści wyjdą na ulice, będą cztery zgromadzenia
  3. Samochód wpadł do Wisły, utonął. Pogotowie podjęło reanimację kierowcy, 35-latka nie żyje
  4. Toyota jechała na czołówkę, uderzyła w volkswagena. Dwie osoby w szpitalu, na miejscu śmigłowiec LPR
  5. Jeden pożar za drugim. Podpalacz z Warszawy zatrzymany, dopiero wyszedł z więzienia, siedział kilkanaście razy
  6. Policyjne psy zginęły od wrzątku. Wzruszający gest funkcjonariuszy, pamiątka zostanie na całe życie
Rodzina, fani i przyjaciele żegnają Pawła Królikowskiego. Tłumy na pogrzebie uwielbianego aktoraRodzina, fani i przyjaciele żegnają Pawła Królikowskiego. Tłumy na pogrzebie uwielbianego aktoraCzytaj dalej

Następny artykuł