Bank wydał pilne ostrzeżenie. Sytuacja jest poważna, można stracić cały dobytek

Autor Aleksandra Olbryt - 30 Lipca 2020
bankŹródło: Pixabay

Bank alarmuje i przestrzega swoich klientów. PKO BP poinformował o kolejnym ataku cyberprzestępców. Tym razem wysyłają oni fałszywe potwierdzenia operacji na adresy mailowe klientów. Jeden z fałszywych adresów udających ten przypisany do Banku to iod@ipko.pl.

Bank ostrzega: nie dajcie się nabrać!

PKO Bank Polski informuje na swojej stronie: "Przestępcy podszywają się pod PKO Bank Polski i wysyłają fałszywe potwierdzenia operacji na e-maila. Potwierdzenia rozsyłane są z fałszywych adresów mailowych, które sugerują, że przychodzą one z banku. Fałszywe adresy nadawcy mogą udawać np. adres iod@ipko.pl. Tytuł i treść maila informują o transakcji na koncie, a załącznik wskazuje na potwierdzenie transakcji." PKO BP ostrzega swoich klientów - nigdy nie otwierajcie tego typu wiadomości i przesłanych w nich załączników oraz - pod żadnym pozorem - nie przesyłajcie ich dalej. Na oficjalnej stronie i facebookowym profilu PKO Banku Polskiego możemy zobaczyć przykład sfałszowanego maila"

Dzisiaj grzeje:
1. To koniec, kultowy sklep znika z centrum Warszawy. Jest oficjalna decyzja
2. Emerytury w 2020. Kiedy najlepiej przejść na wieczny urlop? Dzień złożenia wniosku decyduje o wysokości świadczenia.

Skontaktuj się z bankiem

Bank PKO BP podpowiada również, co zrobić, gdy jednak otworzy się niebezpieczny załącznik. "Pamiętajmy, że jeśli nie wykażemy się ostrożnością i otworzymy załącznik, przestępcy będą mogli zainstalować szkodliwe oprogramowanie na naszym urządzeniu. Jeśli zorientujemy się, że daliśmy się nabrać i padliśmy ofiarą tzw. phishingu, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z infolinią Banku pod numerem 800 302 302 (brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju, w pozostałych przypadkach – opłata zgodna z taryfą operatora) lub +48 81 535 60 60 (do połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych; opłata zgodna z taryfą operatora)" czytamy w oficjalnym komunikacie banku.

Akcja ratunkowa na Wiśle. Mężczyzna nie potrafił wyjaśnić, jak znalazł się w wodzieAkcja ratunkowa na Wiśle. Mężczyzna nie potrafił wyjaśnić, jak znalazł się w wodzieCzytaj dalej

Czym jest PHISHING i jak się przed nim chronić?

Phishing to nic innego jak metoda oszustwa, w której przestępcy podszywają się pod inną osobę lub instytucję (bank, urząd, firmę kurierską) w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej) oraz zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem. Ten rodzaj cyberprzestępstwa jest atakiem opartym na inżynierii społecznej. Nieprzypadkowo "phishing" budzi skojarzenia z angielskim "fishing" (łowienie ryb) - przestępcy działają w podobny sposób, stosując odpowiednio przygotowaną "przynętę". W tym pierwszym przypadku zamiast robaków wykorzystuje się sfałszowane e-maile i SMS-y. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych (np. poprzez "metodę na BLIKa"). Jak można upewnić się, że nie staniemy się ofiarą phishingu? Przede wszystkim - nie otwierać podejrzanie wyglądających wiadomości. Czytać dokładnie tytuły, nadawców, wyłapywać literówki. Sfałszowane maile i wiadomości SMS często zawierają drobne błędy lub wyglądają nietypowo pod względem wizualnym. Jeżeli otwarty e-mail wydaje nam się podejrzany, pod żadnym pozorem nie klikajmy w zawarte w nim linki czy załączniki. W ten sposób ściągniemy na siebie kłopoty!

Co robić, gdy padliśmy ofiarą wyłudzenia?

W momencie, kiedy zorientowaliśmy się, że ktoś próbował się podszyć pod nasz bank, firmę kurierską czy nawet znajomego, a my "łyknęliśmy tę przynętę", powinniśmy niezwłocznie zgłosić ten fakt. Jak czytamy na stronie GOV.PL, zgłaszanie phishingu jest niezwykle proste i intuicyjne. "Po prostu wejdź na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska, wypełnij krótki formularz online, dołącz podejrzaną wiadomość i wyślij. Jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że jesteś ofiarą oszustwa lub wykryłaś/eś podejrzenie oszustwa, zgłoś niezwłocznie ten fakt także Policji lub do prokuratury!"

Owsiak nie miał innego wyjścia. Wszystko jest inaczej niż zwykle, zaczęło sięOwsiak nie miał innego wyjścia. Wszystko jest inaczej niż zwykle, zaczęło sięCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła, niespodziewana awaria. Możesz mieć ogromne problemy w pracy, przyczyna nie została ujawniona
  2. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
  3. Jolanta Kwaśniewska nie wytrzymała. Padły ostre słowa o Agacie Dudzie
  4. Czerwony alert dla całego Mazowsza. Ostrzeżenia IMGW w prawie całej Polsce
  5. Absurdalne zasady w PKP. Masz dwa, nie pojedziesz
  6. Właśnie wprowadzono nowe obostrzenia. Wszyscy Polacy będą musieli się dostosować
Kierowcy mogą zapłacić nawet pięć razy więcej. Chodzi o wysokość kary za nieopłacone parkowanie w strefieKierowcy mogą zapłacić nawet pięć razy więcej. Chodzi o wysokość kary za nieopłacone parkowanie w strefieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News