Prezydent podjął nagłą decyzję. Andrzej Duda złożył projekt do Sejmu, chce znowelizować ustawę

Autor Julian Bakuła - 30 Października 2020
Andrzej DudaŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o złożeniu w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. Ma ona uwzględniać orzeczenie TK w sprawie aborcji, jednak jednocześnie zezwalać na przerywanie ciąży w przypadku wad letalnych płodu. Andrzej Duda podkreślił także, że rodziny i matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami powinny zostać objęte szczególną opieką. Zaapelował również do Polaków o obniżenie społecznych emocji związanych z protestami.

Hasło Strajku Kobiet na płocie Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzycie, jak zareagowała policjaHasło Strajku Kobiet na płocie Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzycie, jak zareagowała policjaCzytaj dalej

Prezydent Andrzej Duda złoży projekt nowelizacji

Prezydent Andrzej Duda podjął niespodziewaną decyzję, której źródeł można upatrywać w trwających w wielu miastach w całej Polsce protestach po wydanym 22 października orzeczeniu TK. - Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych - oświadczył w piątek (30.10) Andrzej Duda w oświadczeniu opublikowanym na portalu Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda chce złagodzić orzeczenie TK

Wszystko wskazuje na to, że składając do Sejmu projekt nowelizacji prezydent Andrzej Duda chce złagodzić kontrowersyjne orzeczenie TK, które zmobilizowało tysiące Polaków do protestów. Prezydent zaznacza, że chociaż osobiście uznaje tzw. aborcję eugeniczną - dokonywaną w przypadku stwierdzenia w badaniach prenatalnych ciężkich i nieodwracalnych wad lub chorób płodu - za niedopuszczalną, to jednak dostrzega w orzeczeniu TK wadę polegającą na uniemożliwieniu aborcji w przypadku letalnych wad płodu, gdy - jak czytamy w oświadczeniu prezydenta Andrzeja Dudy - "wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie."

Dzisiaj grzeje:
1. Hasło Strajku Kobiet na płocie Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzycie, jak zareagowała policja
2. Wiadomo, kiedy może być lockdown Polski. Wyjawili prawdę, niestety
3. Samochód Krystyny Pawłowicz zderzył się z tramwajem

Rząd wzywa do zaprzestania protestów. Gliński popiera słowa premiera i apeluje: Rząd wzywa do zaprzestania protestów. Gliński popiera słowa premiera i apeluje: "nie gromadźcie się na ulicach"Czytaj dalej

Andrzej Duda rozmawiał z kobietami i ekspertami

- Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent podkreślił przy tym, że po przyjęciu proponowanej przez niego nowelizacji w polskim ustawodawstwie aktualne pozostaną trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: zagrożenie życia i zdrowia matki, ciąża będąca wynikiem gwałtu lub kazirodztwa oraz "nieodwracalne uszkodzenie płodu, które prowadzi do śmierci dziecka".

Pomoc dla samotnych matek

W piątkowym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda zaznaczył także, że "rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami" - których liczba po orzeczeniu TK zapewne się zwiększy - muszą zostać objęte przez państwo szczególną opieką. - Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym - czytamy w oświadczeniu.

"Musimy umieć ze sobą rozmawiać"

Pod koniec swojego oświadczenia prezydent Andrzej Duda pośrednio odniósł się do trwających od 22 października protestów w ramach strajku kobiet, apelując "do wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji." Stwierdził również, że spory nie wykluczają możliwości dyskusji. - Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać - napisał prezydent, konkludując swoje oświadczenie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych PolekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Proboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywny
  2. Wjechał w tłum demonstrantów i wysiadł z kijem bejsbolowym
  3. Krystyna Pawłowicz z samego rana spakowała walizki i wyjechała. Dziś protest przed jej blokiem
  4. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
  5. Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych Polek
  6. Zaskakująca reakcja IKEA na strajk kobiet. Klienci są oburzeni
  7. Wielki rywal Roberta Lewandowskiego na łożu śmierci. Żona legendy ujawniła druzgocące informacje

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News