Andrzej Duda zakażony koronawirusem. Od kogo zaraził się prezydent?

Autor Aleksandra Olbryt - 24 Października 2020
Andrzej DudaŹródło: MATEUSZ SLODKOWSKI/AFP/East News

Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, poinformował na Twitterze o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u głowy państwa. Zapewnił, że prezydent czuje się dobrze i jest w stałym kontakcie ze służbami medycznymi.

Zgodnie z zaleceniami Andrzej Duda poddał się testowi na COVID-19

- Szanowni Państwo, zgodnie z zaleceniami wczoraj Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi - napisał w sobotę po 8 rano na Twitterze Błażej Spychalski.

GALERIA TESTOWAGALERIA TESTOWACzytaj dalej

"To jest kwestia dla nas nowa"

Tak, cytowany przez TVN 24 Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, podsumował zakażenie koronawirusem stwierdzone u Andrzeja Dudy. - Dzisiaj będzie prowadzone całe postępowanie epidemiologiczne i wszystkie tego dotyczące komunikaty będziemy podawać sukcesywnie - zapewnił. Z ust Szczerskiego padła także deklaracja, że "tworzona będzie zapewne lista kontaktów prezydenta".

Prezydent przebywa w izolacji

Na antenie radiowej "Trójki" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta przekazał, że wynik testu Andrzej Duda otrzymał w piątek późnym wieczorem. - Prezydent przebywa w domowej izolacji, czuje się dobrze. Można go uznać za przypadek bezobjawowy, to znaczy te symptomy są bardzo delikatne, jeśli w ogóle występują - wyjaśniał Szczerski. - Cały czas postępujemy zgodnie z procedurą sanitarną - zapewnił.

Dlaczego prezydent został poddany testowi na COVID?

Krzysztof Szczerski podkreślił, że Andrzej Duda przeszedł test na koronawirusa, ponieważ takie było zalecenie po aktywnościach prezydenta z tego tygodnia. Przypomnijmy, że w piątek 23 października prezydent spotkał się z Igą Świątek, zwyciężczynią French Open 2020 w grze pojedynczej na kortach Rolanda Garrosa, a także odwiedził szpital tymczasowy na PGE Narodowym.

Potrzebna decyzja GIS

Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmawiał z prezydentem w piątek 23 października około północy. - (Prezydent) czuł się wtedy dobrze, więc myślę, że wszystko na razie przebiega bardzo łagodnie - zaznaczył szef gabinetu Andrzeja Dudy. Dodał także, że dochodzenie epidemiologiczne wskaże osoby z kontaktu, które powinny udać się na kwarantannę po ostatnich spotkaniach z prezydentem. Szczerski zaznaczył, że wyznaczenie tych osób leży już poza zakresem kompetencji gabinetu prezydenta. Decyzja będzie należała do Głównego Inspektora Sanitarnego. - Chodzi o to, żeby wskazać ewentualny zakres czasowy tych spotkań, które podlegają później nadzorowi epidemiologicznemu. Więc czekamy na decyzje odpowiednich służb sanitarnych - przekazał Szczerski.

Nieoficjalnie o źródle zakażenia COVID-19

- Wszystko wskazuje na to, że prezydent zaraził się od jednego z funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa - poinformowało RMF FM. Rzecznik SOP w rozmowie z portalem money.pl nie potwierdza doniesień, jakoby prezydent Andrzej Duda miał zarazić się koronawirusem od ochraniających go funkcjonariuszy.

Życzą prezydentowi zdrowia

Na Twitterze kilkoro polityków i dyplomatów złożyło już prezydentowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Wpis opublikował Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, a Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w RP, poszła o krok dalej, zapewniając Andrzeja Dudę o modlitwie w tej intencji.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News