Kolejna sieć uruchamia 5G. W zasięgu ponad 6 milionów użytkowników

Autor Julian Bakuła - 4 Czerwca 2020
Sieć 5gŹródło: Pixabay

Od 1 lipca Orange planuje uruchomić pierwszą usługę używającą sieci 5G. Na razie wykorzystywane będą do tego pasma zarezerwowane wcześniej na potrzeby usług 4G i LTE. Z czasem możliwości nowej sieci będą jednak coraz większe.

Technologia 5G w Polsce

Sieć 5G, czyli sieć mobilna piątej generacji, to nowy standard przesyłu danych, który zapewnia użytkownikom łatwiejszy i szybszy dostęp do Internetu niż dotychczas. Poza potrzebami indywidualnych użytkowników, w przyszłości będzie mógł także być wykorzystywany w rozwijaniu tzw. Internetu rzeczy (Internet of things) oraz "inteligentnych miast" (smart cities). Jak czytamy na poświęconej tym projektom stronie rządowej "w inteligentnym mieście miliony podłączonych do sieci urządzeń będą stale przesyłać dane, które są analizowane i przetwarzane w celu usprawnienia tego, jak miasto działa. Rezultatem może być choćby szybszy transport publiczny, efektywniejsza służba zdrowia czy wyższy poziom bezpieczeństwa." W październiku 2019 roku weszła w życie "megaustawa" o 5G, wyznaczająca kierunki rozwoju tej technologii w Polsce. "Jest dyskusyjne, czy przejście na 5G odczuje szybko zwykły użytkownik. Stanie się to pewno raczej dopiero wtedy, kiedy znacząco przybędzie urządzeń wpiętych do internetu rzeczy lub gdy pojawią się nowe usługi potrzebujące wyraźnie szybszego transferu. (...) W nowoczesnej, ucyfrowionej produkcji sieć 5G pomoże w masowym wykorzystaniu potencjału IoT, sztucznej inteligencji, big data i innych smart rozwiązań" - czytamy na rządowej stronie Platformy Przemysłu Przyszłości.

Prognoza na lato 2020. Synoptycy: pogoda jakiej jeszcze nie byłoPrognoza na lato 2020. Synoptycy: pogoda jakiej jeszcze nie byłoCzytaj dalej

Koronawirus z 5G?

Od początków pandemii koronawirusa pojawiają się plotki i teorie spiskowe upatrujące w sieci 5G zagrożenie i czynnik sprzyjający rozprzestrzenianiu się wirusa. Inna z teorii wymierzonych w tę technologię mówi z kolei o szkodliwym wpływie emitowanego w czasie przesyłu danych pola elektromagnetycznego. Urząd Komunikacji Elektronicznej kategorycznie dementuje jednak te plotki. "Sieć 5G generuje mniejsze poziomy narażenia na pola elektromagnetyczne niż istniejące sieci 4G, nie ma też nic wspólnego z pandemią koronawirusa" - czytamy na stronie instytucji. Wspomniane teorie nie znajdują żadnego ugruntowania w nauce.

Dzisiaj grzeje:
1. Nie oddał luksusowego jaguara wartego tysiące. Policja namierzyła go w mig
2. Coraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustów

Usługa #hello5G

Orange Polska planuje już 1 lipca 2020 roku uruchomić pierwszą usługę opartą na technologii 5G. "W zasięgu sieci #hello5G będzie prawie 6 mln użytkowników komórek" - czytamy w komunikacie firmy. Usługa dostępna będzie początkowo dla mieszkańców Warszawy, Łodzi, Krakowa oraz Katowic. Na razie wykorzystywane będą do tego pasma zarezerwowane wcześniej na potrzeby usług 4G i LTE, z czasem jednak firmy będą musiały dostosować się do wytycznych Unii Europejskiej wskazujących inne pasma przeznaczone dla tej technologii.

Strażak zakażony koronawirusem. Dziesięć osób w kwarantannieStrażak zakażony koronawirusem. Dziesięć osób w kwarantannieCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta znienacka wróciła do domu i przyłapała chłopaka z inną. Jej reakcja powala, wszystko się nagrało
  2. Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Uwielbiany były sportowiec zginął podczas zamieszek
  3. Rafał Trzaskowski pokazał swoje dzieci. Prezydent Warszawy pochwalił się rodziną
  4. 6-latka wpadła do stawu. Trwa akcja reanimacyjna
  5. Wynajmują mieszkania za tysiące, żyją z grzybem. Nie mogą rozwiązać umowy najmu
  6. Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę po ekspresowym głosowaniu w Sejmie. Wiemy, co z wyborami
Kilkaset budynków bez ciepłej wody. Mieszkańcy nie mogą się umyć, do kiedy to potrwa?Kilkaset budynków bez ciepłej wody. Mieszkańcy nie mogą się umyć, do kiedy to potrwa?Czytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News