600 plus dla pracujących, 400 dla niepracujących? Co będzie dalej z 500 plus?

Autor redakcja Wawa Info - 1 Czerwca 2020
500 plusŹródło: Pixabay

W mediach pojawiają się doniesienia o możliwych zmianach w zasadach przyznawania 500 plus oraz jego wysokości. Przywoływane są słowa znanego ekonomisty, który proponuje dokonanie podziału beneficjentów programu na dwie grupy. Okazuje się jednak, że w tym roku zmian w programie nie będzie.

Rodzina 500 plus

Realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od roku 2016 program Rodzina 500 plus "realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń (współczynnik dzietności wzrósł z 1,29 w 2015 roku do 1,45 w 2017 roku), ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci (w latach 2015-2017 ubóstwo skrajne spadło z 6,5 do 4,3 proc.) oraz stanowi inwestycję w rodzinę" - czytamy na portalu ministerialnym. W ramach programu dana rodzina może otrzymać 500 zł miesięcznie za każde wychowywane przez siebie dziecko do 18 roku życia. Od 1 lipca 2019 roku zapomoga przyznawana jest bez kryterium dochodowego.

Dzisiaj grzeje:
1. Zwłoki mężczyzny w toalecie Urzędu Skarbowego. Tragedia w Otwocku
2. Coraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustów

Dla kogo 500 plus

Ze względu na pandemię koronawirusa zrodziły się obawy, że w 2020 roku mogą pojawić się trudności z wypłacaniem zapomogi. - Dzisiaj na pewno nie mówimy o zawieszaniu programów społecznych - uspokajała jednak w marcu ministra Jadwiga Emilewicz. Nie zmienia to faktu, że pojawiają się pomysły na modyfikację systemu przyznawania zapomogi. Media przypominają, że w 2019 roku główny ekonomista banku Pekao SA Marcin Mrowiec w wywiadzie dla Business Insider Polska proponował dokonanie podziału beneficjentów programu na dwie grupy. Osoby pracujące miałyby otrzymywać 600 zł, a osoby niepracujące - tylko 400 zł. Taki podział wiązałby się z tym, że "dla uzdrowienia finansów należy przejrzeć system podatkowy i składkowy pod kątem tego, czy wytwarza odpowiednie bodźce dla gospodarki" - czytamy na portalu Business Insider. Podobne sugestie pojawiły się odnośnie zapowiadanych bonów turystycznych 1000 plus. Rzecznik rządu stwierdził, że wskazane byłoby nakierowanie zapomóg przede wszystkim na osoby poszkodowane w wyniku kryzysu.

Seria podpaleń w bloku na Bemowie. Podpalacz uwziął się na jedną klatkęSeria podpaleń w bloku na Bemowie. Podpalacz uwziął się na jedną klatkęCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta znienacka wróciła do domu i przyłapała chłopaka z inną. Jej reakcja powala, wszystko się nagrało
  2. Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Uwielbiany były sportowiec zginął podczas zamieszek
  3. Seria podpaleń w bloku na Bemowie. Podpalacz uwziął się na jedną klatkę
  4. Zatrzymał się na poboczu i zasnął, obudzili go policjanci. Nietrzeźwy jechał samochodem
  5. Koronawirus w schronisku dla bezdomnych. Na kwarantannie 160 osób
  6. Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę po ekspresowym głosowaniu w Sejmie. Wiemy, co z wyborami
Zwłoki mężczyzny w toalecie Urzędu Skarbowego. Tragedia w OtwockuZwłoki mężczyzny w toalecie Urzędu Skarbowego. Tragedia w OtwockuCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News