Jakie są koszty życia w stolicy Polski?

Słysząc słowo Warszawa, naszym oczom od razu ukazują się wspaniałe zabytki, Pałac Kultury i Nauki, galerie handlowe oraz mnóstwo pieniędzy, które trzeba wydać. Jednak czy to prawda? Czy faktycznie życie w stolicy jest tak drogie? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj życia chcemy prowadzić. Jeśli imprezowy u rozrywkowy, to owszem tanio nie jest. Ale tanio w takim przypadku nie jest w żadnym większym mieście, ponieważ wiadomo, że bilety wstępu do teatrów czy opery, obiady w wystawnych restauracjach – to wszystko drogie imprezy, bez względu na to czy to Warszawa czy Kraków.

koszty życia

Koszty życia w Warszawie wbrew pozorom nie są tak wysokie, o ile nie zależy nam na wyjątkowo wysokim standardzie.

Jednak jeśli chodzi o koszty życia w stolicy i mowa tutaj o codziennym życiu, to wiele zależy od tego, w którym rejonie miasta mieszkamy. Logiczne bowiem jest, że im bliżej centrum, tym rosną czynsze za mieszkania czy ceny nieruchomości. Jeśli jednak chodzi o codzienne opłaty? W Warszawie również są dyskonty spożywcze i sklepiki, w których można kupić produkty żywnościowe w okazyjnych cenach, w sieciówkach ubrania wszędzie kosztują tyle samo.

Nie można więc powiedzieć, że ceny są zdecydowanie wyższe tutaj niż w innych miastach kraju. Ogólnie się tak przyjęło, ale to samo można powiedzieć o innych wielkich miastach.  Z pewnością Warszawa jest droższa jeśli chodzi o kupno mieszkania w ścisły centrum, ale czy można powiedzieć, że również w każdym innym aspekcie? Wszystko zależy od tego, jakie my mamy podejście do pieniędzy, czy jesteśmy rozrzutni i wydajemy na głupoty czy tez potrafimy sobie odpowiednio zaplanować wydatki.

Informacje praktyczne

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 739 586 mieszkańców, stan na 30 czerwca 2015) i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą, stan na 1 stycznia 2015).

45,94% mieszkańców miasta (790 436) stanowią mężczyźni, 54,06% (929 962) – kobiety. Warszawa jest jednym z najbardziej sfeminizowanych miast w kraju (11. miejsce w 2008).

Około 200 km² miasta zajmują tereny zieleni: parki, lasy, zieleń uliczna oraz zieleń osiedlowa i zieleń wokół obiektów użyteczności publicznej.

Warszawa jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby m.in. Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego.

Historyczna zabudowa Warszawy wielokrotnie była niszczona podczas wojen. Szczególnie ucierpiała podczas II wojny światowej. Miasto odbudowano dużym wysiłkiem społeczeństwa całego kraju.

Warszawa jest dużym ośrodkiem gospodarczym, siedzibę ma tutaj co dwunaste przedsiębiorstwo działające w Polsce.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *