Zabytki w Warszawie

Wycieczka po Warszawie nie może obejść się bez zobaczenia kilku podstawowych punktów tego pięknego miasta. Są one interesujące zarówno dla Polaków jak i dla obcokrajowców, nawet nie tyle ze względu na historię danych miejsc, ale po prostu na ich urodę i możliwość ciekawego spędzenia czasu.

Tak więc oczywiście sztandarowym miejscem, którym pojawiają się tumy są Łazienki Królewskie. To wspaniały, wielohektarowy zielony teren, gdzie buszują wiewiórki i dumnie krocza pawie, w ogóle nie bojąc się odwiedzających ich turystów. Zobaczyć tutaj można przepiękne białe zabytkowe budowle, jak pozostałości po teatrze na wodzie, pałac na wodzie, oranżeria – długo by wymieniać. Jednak Łazienki to dopiero jedna z propozycji.

Co warto zobaczyć?

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Warszawy.

Inne zabytki w Warszawie to na przykład Zamek Królewski. Wiele osób pozostaje tylko przed jego wejściem, w cieniu kolumny Zygmunta, jednak naprawdę warto wejść do środka i wyobrazić sobie, że właśnie w tych salach żyli władcy naszego kraju, że po tym dziedzińcu przechadzali się wielmożni panowie.

Z pewnością warto tez przespacerować się wokół samego rynku, obejść mury obronne, zobaczyć pomnik małego żołnierza – to wszystko elementy wręcz kultowe w naszej stolicy. Podobnie jak cmentarz na Powązkach, gdzie pochowani są słynni rodacy. Również kultowy, aczkolwiek może nie zabytkowy, jest Pałac Kultury i Nauki. Za 20 zł wjeżdżamy na jego szczyt – 30-te piętro, i obserwujemy całą panoramę miasta. A jest na co popatrzeć. Zresztą w całej stolicy znajdziecie moc atrakcji, które sprawią, że wasza wycieczka będzie z pewnością niezapomniana.

Profesjonalne zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem www.agusinfo.com Przewodnik po Warszawie z licencją!

Informacje praktyczne

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 739 586 mieszkańców, stan na 30 czerwca 2015) i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą, stan na 1 stycznia 2015).

45,94% mieszkańców miasta (790 436) stanowią mężczyźni, 54,06% (929 962) – kobiety. Warszawa jest jednym z najbardziej sfeminizowanych miast w kraju (11. miejsce w 2008).

Około 200 km² miasta zajmują tereny zieleni: parki, lasy, zieleń uliczna oraz zieleń osiedlowa i zieleń wokół obiektów użyteczności publicznej.

Warszawa jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby m.in. Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego.

Historyczna zabudowa Warszawy wielokrotnie była niszczona podczas wojen. Szczególnie ucierpiała podczas II wojny światowej. Miasto odbudowano dużym wysiłkiem społeczeństwa całego kraju.

Warszawa jest dużym ośrodkiem gospodarczym, siedzibę ma tutaj co dwunaste przedsiębiorstwo działające w Polsce.

Lokalizacja